Špatná zpráva pro milovníky vína, produkce bude nejnižší za 60 let
PRODUKCE VÍNA
Celosvětová produkce vína v letošním roce klesne o sedm procent na 244,1 milionu hektolitrů, tedy na nejnižší úroveň za posledních 60 let. Důvodem je slabá sklizeň na jižní polokouli a v některých předních producentských zemích v Evropě. Předpověděla to Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV) v dnešní zprávě. Dodala, že Francie by letos měla vystřídat Itálii na postu největšího producenta vína na světě. V České republice počítá OIV s poklesem produkce o 13 procent na půl milionu hektolitrů.
Globální produkce vína letos bude podle odhadu OIV nejnižší od roku 1961, kdy činila pouze 214 milionů hektolitrů. "Extrémní klimatické podmínky, jako jsou brzké mrazy, silné deště a sucha, opět výrazně ovlivnily produkci na světových vinicích," uvedla organizace. Dodala nicméně, že vzhledem ke klesající globální spotřebě a vysokým zásobám v některých zemích by předpokládaná nižší produkce mohla zajistit rovnováhu na světovém trhu s vínem.
OIV předpokládá, že objem produkce vína ve Francii letos zůstane na loňské úrovni. Itálie a Španělsko by však měly vykázat více než desetiprocentní pokles produkce, a to kvůli nepříznivému počasí, které způsobilo plísně a sucha.
Nepříznivé počasí výrazně zasáhlo produkci vína také v Austrálii, Argentině, Chile, Jihoafrické republice a Brazílii. Poklesy produkce v těchto zemích se podle OIV budou v letošním roce pohybovat v rozsahu od deseti do 30 procent.
Celková produkce vína v Evropské unii by měla letos klesnout o sedm procent na 150 milionů hektolitrů. To představuje třetí nejnižší úroveň od začátku století. Ve Spojených státech by se však produkce měla zvýšit o 12 procent na 25,2 milionu hektolitrů, píše OIV.