Polsko a Slovensko zřejmě oznámí předání stíhaček MiG-29 Ukrajině
STÍHAČKY PRO UKRAJINU
Varšava a Bratislava jsou připraveny předat své stíhačky MiG-29 Ukrajině. Finální rozhodnutí by mohlo padnout už ve středu, kdy by o poskytnutí nevyužívaných stíhaček měla jednat slovenská vláda. Ve stejný den se má konat také schůzka zemí takzvaného „ramsteinského formátu“, tedy zemí, které podporují Ukrajinu v její obraně proti Rusku.
Polský premiér Mateusz Morawiecki řekl, že Polsko by své stíhačky MiG-29 mohlo Ukrajině dát během příštích čtyř až šesti týdnů. Jednalo by se o zhruba dvacítku funkčních strojů. Chce však postupovat v rámci koalice zemí.
Do ní by se mělo přidat Slovensko, které ochotu nabídnout své stíhačky vyjádřilo již dříve. K dipozici má asi tři až čtyři funkční stoje, další by poskytlo na díly. Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď po schůzce unijních ministrů obrany před týdnem řekl, že ho jeho polský kolega Mariusz Blaszczak informoval, že by Varšava se společným postupem souhlasila.
O předání nevyužívaných slovenských letounů ukrajinské armádě pak podle něj bude rozhodovat vláda Eduarda Hegera. Nebylo totiž jasné, zda by svolení nemusel dát celý parlament, což prosazovala opozice, která dodávky zbraní Ukrajině dlouhodobě odmítá.
Opoziční slovenští sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, kteří vystupují proti dodávkám zbraní na Ukrajinu, opakovaně tvrdili, že dosluhující slovenská vláda po svém prosincovém pádu nemá pravomoc rozhodnout o předání stíhaček.
Podle ministra obrany by slovenská vláda mohla učinit rozhodnutí už ve středu. A předpokládá se, že předání stíhaček schválí.
„Jsem přesvědčen o tom, ale nejenom já, ale i vláda, že vláda má tu kompetenci. Uděláme to rozhodnutí. Nemyslím si, že by to teoreticky mohlo něco zastavit,“ řekl ministr obrany Naď.
Na středu je také naplánována schůzka zemí takzvaného „ramsteinského formátu“, tedy zemí, které vojensky podporují Ukrajinu. Mezi nimi jsou státy EU, NATO i Česká republika. Jednat se má také o další vojenské pomoci.
Spojené státy jsou, zdá se, na rozdíl od Polska a Slovenska rozhodnuty, že se dodání amerických stíhaček, na což se tolik tlačí, alespoň prozatím vyhnou. Američané nyní například na německé základně Ramstein zkoumají, jak je možné integrovat pokročilé západní střely vzduch-vzduch do ukrajinských stíhaček ze sovětské éry, jako jsou například stoje MiG-29.
Zbraně z výzbroje zemí NATO jsou totiž přirozeně nekompatibilní s ukrajinskými, respektive původně sovětskými vojenskými letadly. Na rozdíl od ukrajinských, které používají k připevnění munice pod křídla pouze jedno ocelové oko, mají oka dvě. Druhý problém je, že americké a další alianční naváděné rakety neumí komunikovat s palubním počítačem v ukrajinských letadlech. Více jsme psali v článku Ukrajinské stíhačky vzlétnou s americkými raketami HARM i JDAM. Problém vyřešil bluetooth.