Vláda váha, co s pravidly pro úřední změnu pohlaví
ZMĚNA POHLAVÍ
Uzákonění pravidel pro úřední změnu pohlaví, jak je navrhla skupina koaličních poslanců z ODS a KDU-ČSL, vláda možná nepodpoří, ale ani neodmítne. Byť v připomínkovém řízení převažovaly záporné postoje, legislativci navrhli kabinetu přijmout k novele na středeční schůzi neutrální stanovisko. Poslanecká předloha je reakcí na loňský verdikt Ústavního soudu, který s účinností od letošního července zrušil jako podmínku pro úřední změnu pohlaví chirurgickou přeměnu pohlavních orgánů nebo sterilizaci.
Předloha předpokládá, že trans lidé výhradně starší 18 let by mohli požádat o změnu pohlaví osobním prohlášením před matričním úřadem. Potřebná by byla mimo jiné lékařská potvrzení od specialistů v oboru sexuologie nebo psychiatrie o trvalém nesouladu mezi duševním a zapsaným pohlavím. Novela obsahuje i další předpoklady.
Trans lidé by si mohli úředně změnit pohlaví podle novely nejvýše dvakrát za život. Matrika by mohla provést příslušný záznam nejdříve po roce od osobního prohlášení. Žadatel by tak měl čas na rozmyšlenou. Předpokladem k záznamu by byl také souhlas odborné komise ministerstva zdravotnictví.
"Vláda předpokládá, že o aspektech navržené úpravy bude v dalším legislativním procesu vedena podrobná debata," stojí v předběžném stanovisku kabinetu, které po schválení dostanou zákonodárci. Vládní legislativci doporučili výslovně upravit i další situace, například osobní prohlídku a způsob výkonu vazby či trestu vězení.
Ze sedmi připomínkových míst doporučila vládě záporný postoj ministerstva školství, vnitra a zdravotnictví a zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Připomínky obsahují výčty výtek, například k úpravě hormonální léčby, která může vést ke sterilizaci. Kladně se k novele postavilo pouze ministerstvo práce a sociálních věcí, v jehož čele stojí jeden z předkladatelů Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Předseda poslanců ODS Marek Benda za předkladatele uvedl, že roční lhůta i povinné lékařské potvrzení mají předejít unáhleným krokům a zajistit, aby každý, kdo projde navrženým procesem, měl jistotu, že se rozhodl správně. Podle občanské demokratky Evy Decroix úprava respektuje práva lidí, kteří se necítí dobře ve svém těle, změna pohlaví ale podle ní nesmí být určována módními trendy a unáhlenými rozhodnutími. "Není přijatelné, aby změna pohlaví postrádala jasná pravidla a stala se pouhým trendem, kdy si ji někdo může vyzkoušet jen tak," poznamenal další z předkladatelů, předseda poslanců KDU-ČSL Aleš Dufek.
Ústavní soud loni uvedl, že požadavek chirurgického zákroku kvůli úřední změně pohlaví je v rozporu se základním právem trans lidí na ochranu jejich tělesné integrity a osobní autonomie, především proto, že porušuje jejich lidskou důstojnost. Rozhodoval z podnětu člověka, který je úředně evidovaný jako žena, usiluje o změnu pohlaví, avšak nehodlá podstoupit chirurgický zákrok, a proto na matrice ani u správních soudů neuspěl.
Předlohu čeká ve Sněmovně po posouzení vládou úvodní kolo projednávání. Vzhledem ke lhůtám legislativního postupu není jisté, zda zákonodárci stihnou schválit nová pravidla pro úřední změnu pohlaví do voleb.