V Praze se rodí nejvýznamnější kulturní stavba ČR: Vltavská filharmonie
REKLAMNÍ SDĚLENÍ
O novém hudebním komplexu se intenzivně mluví již více než rok. Od května 2022 je jasné, že autorem vítězného návrhu je dánské studio Bjarke Ingels Group (BIG), jež do roku 2025 dopracuje architektonický návrh pro získání stavebního povolení. Po třináctiměsíčním výběrovém řízení podepsala pražská metropole smlouvu s konsorciem firem DELTA-JEG-FEM (DELTA Group, JE Group a FETTERS management) na proces projektového řízení a celkové koordinace stavebního projektu. Vltavská filharmonie se v Praze Holešovicích začne stavět přibližně za pět let.
Ing. arch. Iveta Bosáková, projektová manažerka DELTA Group ČR, komentuje projekt Vltavské filharmonie těmito slovy: „Začínáme psát novou kapitolu kultury v České republice. Jedná se o naprosto unikátní hudební komplex, který celkově přispěje k rozvoji pražské části Holešovice a přinese Praze ojedinělou kulturní stavbu na úrovni současné světové architektury. A my spolu s našimi partnery jsme připraveni svými rozsáhlými kompetencemi a 46letými zkušenostmi na poli mezinárodního projektového managementu a řízení procesů výstavby k celkovému procesu plánování a realizaci této budovy maximálně přispět.“
Projektový management: dirigent, který sladí vše do funkčního celku
„Od srpna 2023, kdy jsme podepsali smlouvu o dílo, pro nás startuje nová, další fáze tohoto významného projektu“, říká o projektu Zbyněk Kovář, prokurista DELTA Group ČR. „Stáváme se plnohodnotnou součástí projektového týmu Vltavské filharmonie a v každodenních projektových jednáních nastavujeme procesy a koordinujeme veškeré činnosti účastníků projektu nutné k úspěšnému průběhu projektu ve všech jeho částech.“
„Role projektového managementu je opravdu stěžejní již ve fázi plánování a projektových příprav, protože správné nastavení a řízení celkové organizace projektu je klíčem k úspěchu. Osobně vnímám projektový management jako velmi efektivní nástroj pro dosažení kvalitního stavebního projektu. Když mluvíme o projektu filharmonie, přirovnal bych tento proces k roli dirigenta, který řídí orchestr. I on má k dispozici spoustu skutečných odborníků. Důležitá je však nejen jejich odbornost, ale i umění jednotlivé nástroje zorganizovat a sladit do jednoho funkčního celku. A naše konsorcium je připraveno pro tuto výjimečnou stavbu využít všechny dostupné technické i technologické možnosti, aby výsledek byl skutečně tak unikátní, jak jej navrhli ve své studii architekti studia BIG“, doplňuje k projektu Erik Štefanovič, jednatel společnosti DELTA Group ČR.
Místo holešovického brownfieldu ikona současné světové architektury
Budova Vltavské filharmonie je výjimečná tím, že bude přístupná naprosto všem. Dánským kolegům, architektům z BIG, se podařilo velmi explicitně pojmout celý hudební komplex a navrhnout objekt, který přímo ukázkově pracuje s přítomností řeky Vltavy a zpřístupňuje nábřeží návštěvníkům. Venkovní terasy vedou od břehu řeky až na samotnou střechu, jež poskytne příchozím nový pohled na historickou Prahu.
Interiér budovy nabídne zázemí nejen pro Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, Českou filharmonii a Hudební oddělení Městské knihovny, ale i doplňkové prostory jako jsou kavárny, vzdělávací HUB centrum a mnohé další. To, na co se mohou fanoušci hudby opravdu těšit, jsou tři sály navržené tak, aby poskytly posluchačům opravdu výjimečný akustický zážitek.
Erik Štefanovič k projektu Vltavské filharmonie závěrem uvedl: „Fandíme tomuto projektu už jen z principu, že podporujeme rekultivaci brownfieldů. Není možné neustále budovat nové stavby na zelené louce. Dlouhodobě dává smysl pracovat lépe a efektivněji se stávajícími městskými částmi, a právě toto 110hektarové území Bubny-Zátory, na jehož okraji se budova filharmonie bude nacházet, je přímo ukázkovým projektem.
Jeden z největších pražských brownfieldů bude pulzujícím centrem plným života, setkávání lidí a odpočinku. A ještě navíc se stane světově proslulým hudebním centrem, které do Prahy přivede nejen skvělé muzikanty a hudební orchestry, ale i samotné hudební fanoušky a připomene tak kontext Prahy jako místa, které se pyšní bohatou historií, významnými kulturními stavbami, celosvětově proslulými hudebními skladateli, ale také výjimečným klenotem současné světové architektury.“
Zajímavé novinky a rozhovory k projektu můžete pravidelně sledovat online ZDE.
Vřele doporučujeme také video, ve kterém Adam Gebrian dobře vysvětluje, proč je lokalita Vltavské správným místem pro budoucí Vltavskou filharmonii: https://www.youtube.com/watch?v=hzC4RHLM9EI. Krátkou reportáž o přípravách projektu Vltavské filharmonie zveřejnila také Česká televize ve svém zpravodajství – Události – z 20. srpna 2023 – VIDEOZÁZNAM ZDE.
Činnosti sdružení DELTA-JEG-FEM na tomto projektu:
Supervize projektové dokumentace
Cost management
Risk management
Value engineering
Tendrový proces na zhotovitele
Stavební management
Technický dozor investora
Koordinátor BOZP
Řízení kvality výstavby pomocí digitální platformy
Sdružení bude činnosti vykonávat od přípravné fáze až do fáze provozu.