„Žerou psy a kočky.“ Trump skočil Harrisové do pasti
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
ZATYKAČE ICC
Evropské vlády si nemohou vybírat, zda budou nebo nebudou respektovat zatykače vydané Mezinárodním trestním soudem (ICC). Podle agentury Reuters to v sobotu řek ...
Tato debata měla změnit historii. Poprvé se kandidáti na amerického prezidenta, demokratka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump, setkali nejen na pódiu, ale i osobně. Vzhledem k vyrovnanému stavu kampaně, průzkumy ukazují výsledek padesát na padesát, střetnutí Harrisové s Trumpem mohlo celému zápasu dodat novou dynamiku. Jak to tedy dopadlo?
Prvních zhruba dvacet minut bylo celkem vyrovnaných. Oba dva kandidáti začali se svými hlavními tématy. Trump kritizoval současnou demokratickou vládu kvůli vysoké inflaci, kriminalitě a imigraci. Harrisová označila Trumpa v podstatě za neschopáka a extremistu. Harrisová působila nervózně, Trump sebejistě. Každý obdržel rétorické rány, pár jich rozdal.
Pak ale přišel zlom. Harrisová se vysmála Trumpovi kvůli jeho volebním mítinkům a řekla, že lidé z nich odchází předčasné, protože jsou nudné. Trumpa se to evidentně osobně dotklo. Půlku času otázky, která měla být o migrační krizi, tedy jeho nejsilnějším tématu, věnoval obhajobě velikosti svých mítinků. Od té doby Trump nad sebou ztratil kontrolu, což vyústilo ve větu, která se stane symbolem této debaty. „Ve Springfieldu jedí psy. Lidé, kteří přišli, jedí kočky. Žerou – žerou domácí zvířata lidí, kteří tam žijí.“ Narážel tak na fámu, která se rozšířila v posledních dnech na sociálních sítích, že ve státě Ohio migranti z Haiti zabíjejí a konzumují domácí mazlíčky.
Je to symptomatické ohledně toho, jak Trump v debatě vedl. Springfield je 60tisícové město, do kterého se v posledních pár letech přistěhovalo 20 tisíc Haiťanů. Problémy s novými přistěhovalci jsou opravdové a dobře by se na tom dala ilustrovat složitost masivní imigrace. Místo toho Trump mluvil o něčem, co bylo nejspíše vyvráceno, působí to bláznivě a střelil si gól do vlastní brány.
Toto se víceméně opakovalo po zbytek debaty. Harrisové se znovu a znovu podařilo Trumpa vyprovokovat, ten do pasti skočil oběma nohama. Harrisová přitom nebyla nijak úžasná. Podařilo se jí ale hlavním tématem debaty udělat Trumpa, ne rozpačitý výkon administrativy Joea Bidena, kde sloužila jako viceprezidentka. Dobře to shrnul Jacob Heilbrunn při komentování na webu americké mutace časopisu Spectator: „Trump je mnohem autentičtější a spontánnější než Harrisová. To může být jeho problém. Ona je matador a on býk.“
Trump nedokázal využít slabiny a chyby Harrisové. Často protože neuměl koherentně formulovat svou myšlenku, i když jeho instinkty byly správné. Příkladem je jeho pokus poukázat na katastrofickou politiku demokratů vůči Íránu, kdy administrativa Baracka Obamy Teheránu ustoupila a Biden se v této politice snažil pokračovat. Jenže v jeho podání průměrný volič nemohl pochopit, co má Trump na mysli. Člověk musí být ponořen do zákrutů americké zahraniční politiky, aby rozklíčoval Trumpův proud vědomí.
Podobné to bylo, když Trump začal zničehonic vykřikovat, že Evropa dluží USA několik desítek miliard dolarů. Měl na mysli nevyrovnanost při přispívání na společnou obranu. Znovu si běžný divák musel říkat, o čem to vlastně huláká.
Otázka, která se nejvíce týkala našeho koutu světa, byla ta o Ukrajině. Trump zopakoval, že chce co nejdříve ukončit válku, aniž by specifikoval, jak toho dosáhnout, a odmítl odpovědět, jestli si přeje vítězství Kyjeva. Znepokojivé.
Ještě je třeba dodat jednu věc. Televize ABC pořadatelství nezvládla. Moderátoři celkem jasně stranili Harrisové. Otázky byly formulované tak, aby útočily na Trumpa, často ho přerušovali a „factcheckovali“ jeho výroky. Harrisovou neopravili snad ani jednou, a to rozhodně neříkala celou dobu pravdu. Republikáni se budou snažit svést Trumpův špatný výkon právě na pořadatele. Ale jak tweetoval přirovnání z amerického fotbalu šéfredaktor konzervativního magazínu Commentary John Podhoretz: „Podívejte, můžete si stěžovat na rozhodčí. Ale pokud je přihrávka neúplná, hra je mrtvá.“
Harrisové se nepodařilo zasadit knokaut, ale celkem jasně vyhrála na body. Otázkou je, jaký to bude mít vliv na volební kampaň. Trump sice působil špatně, ale na druhou stranu on prostě takový je. Voliči jsou na něj zvyklí. I přes špatný výkon nezažije zásadní odliv voličů. Harrisová splnila, co potřebovala, a dokázala se udržet na pozicích. Rozhodně nevyhořela, jak se jí to stalo v demokratických primárkách před čtyřmi roky, což vedlo ke konci její tehdejší kampaně. Celkově debata může posunout preference jen o pár procent směrem k Harrisové. Ale v takto vyrovnaném zápase to může stačit k vítězství.
RUTTE A TRUMP
VÝZNAMNÝ PODZIM 2024