Každý třináctý Čech někdy bojoval s rakovinou. Počet pacientů se zvýší na milion
BOJ PROTI RAKOVINĚ
Se zkušeností s rakovinou žije zhruba každý třináctý Čech, v roce 2023 jich bylo téměř 800 000. V příštích deseti letech se kvůli stárnutí populace jejich počty ještě o čtvrtinu zvýší, řekl na úterní tiskové konferenci k Světovému dni proti rakovině ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Díky organizovaným screeningovým programům, při nichž lékaři vyšetřují zdravé lidi bez příznaků, se podle něj od roku 2019 podařilo nádor nebo přednádorové změny odhalit včas téměř u 120 000 lidí, což jim podle Duška pravděpodobně zachránilo život.
Pro vyléčení z rakoviny je zásadní, jak brzy je nádor v těle odhalený. Například u rakoviny tlustého střeva a konečníku, kterou ročně lékaři diagnostikují téměř u 8000 lidí, je při včasném odhalení nádoru pravděpodobnost vyléčení 90procentní. U pozdních stadií nádoru je šance 15 procent.
Součástí preventivního vyšetření, takzvané kolonoskopie, navíc může být i zákrok, který rozvoji nádoru předejde. "Jestliže gastroenterolog najde polyp, tak ho rovnou odstraní," vysvětlil Dušek. Přestože jsou vyšetření hrazená z veřejného zdravotního pojištění, tedy pro pacienta zdarma, zájem o ně není podle odborníků dostatečný. Prevence nádoru tlustého střeva se účastní méně než polovina lidí, pro které je určená.
🎗️ Světový den boje proti rakovině 🎗️
— Tomáš Zdechovský (@TomasZdechovsky) February 4, 2025
Každý z nás zná někoho, kdo rakovinu porazil, ale i někoho, kdo svůj boj bohužel prohrál. Já sám jsem o blízkého člověka přišel a vím, jak bezmocný se člověk v takové chvíli cítí. Právě proto mi záleží na tom, aby měl každý šanci na včasnou… pic.twitter.com/nMuBZTe0qR
V Česku se lidé mohou nechat preventivně vyšetřit kromě prevence nádoru tlustého střeva a konečníku také na rakovinu prsu, děložního hrdla, plic a prostaty. Každý screeningový program je určený pro jinou věkovou skupinu, u plic je omezení na kuřáky. Loni spuštěný program testování rizika rakoviny prostaty z krve podle Duška do konce září využilo téměř 108 000 mužů ve věku 50 až 69 let, skoro devět procent mělo nález, který je třeba dál sledovat.
Část těchto preventivních vyšetření je založena na vyšetření speciálním počítačovým tomografem (CT) nebo mamografem. "Zahájili jsme sledování čekacích lhůt na screeningová vyšetření. Na základě těchto dat pak posilujeme kapacity," řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). V plánu jsou podle něj nové kapacity mamografického vyšetření pro Zlín, Jeseník a některá místa v Karlovarském kraji.
PODCAST: Módní pojem resilience: o našem životě nerozhoduje trauma ani zdraví
Od dubna 2025 budou mít lidé v mobilní aplikaci ministerstva zdravotnictví EZ Karta informaci o tom, kdy naposledy absolvovali preventivní prohlídku, včetně upozornění na blížící se termín.