„Zvykejte si.“ Musk se těší na Trumpa v Bílém domě, podporoval ho i ve štábu
MUSK A TRUMP
Nejbohatší muž světa Elon Musk už se těší na Donalda Trumpa v Bílém domě. Na „vlastní“ sociální síti X sdílel meme, na kterém sám stojí v Oválné pracovně a k tomu napsal, že lidé už si mají zvykat, že se tam Trump vrátí. Musk by měl podle amerických médií hrát vlivnou roli v Trumpově administrativě.
Musk strávil úterní večer v Trumpově volebním štábu v jeho rezidenci v Mar-a-Lago. Na sociálních sítích se objevila řada fotek z večera, některé z nich sdílel sám Musk, který Trumpa intenzivně podporoval v jeho kampani, včetně podpory finanční. Na síti X sdílel i fotku, na které stojí sám Musk v Oválné pracovně s popiskem: „Let that sink in“ (přeloženo ve smyslu „Vstřebejte tu informaci“ – že Trump bude prezidentem). V rukou má zároveň umyvadlo, jelikož sink zároveň v angličtině znamená právě umyvadlo.
Třiapadesátiletý Musk by mohl podle amerických médií hrát vlivnou roli ve druhé Trumpově administrativě, například jako poradce pro snižování výdajů. Mohl by ale také mít podstatnější roli ve vládních agenturách, které mimo jiné regulují jeho podnikání, což by mohlo vyvolat etické problémy.
PODCAST: Spor o přirozenost: „Kdo ji popírá, říká si o katastrofu“
Let that sink in pic.twitter.com/XvYFtDrhRm
— Elon Musk (@elonmusk) November 6, 2024
Trump poskytoval v průběhu kampaně rozporuplné informace o tom, jak by Musk mohl zapadnout do jeho administrativy: minulý měsíc v rozhovoru pro Fox News řekl, že by chtěl, aby Musk byl jeho „ministrem pro snižování nákladů“, ale také „ne ve vládě“. Musk na Trumpově shromáždění v Madison Square Garden 27. října prohlásil, že chce z federálního rozpočtu škrtnout 2 biliony dolarů.
Kromě etických otázek vyvolávají Muskovy komerční investice v zahraničí – zejména v Číně – v kombinaci s citlivými federálními zakázkami jeho společnosti pro americký vojenský vesmírný program vážné otázky ohledně střetu zájmů, které by podle současných i bývalých amerických představitelů a odborníků mohly ohrozit americkou národní bezpečnost.
Muskova společnost Tesla, která vyrábí elektromobily, je silně závislá na Číně, kterou nyní obě politické strany považují za hlavní bezpečnostní hrozbu a ekonomického soupeře Spojených států. Tesla je na Číně závislá jako na výrobní základně a jako na klíčovém trhu pro svá vozidla. Během návštěvy Číny na začátku tohoto roku Musk zopakoval linii Pekingu ohledně Tchaj-wanu a označil jej za „nedílnou součást“ Číny, píše server NBC News.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Trump se blíží triumfu, chystá se vystoupit před svými příznivci
Na rozdíl od některých magnátů nebo šéfů firem se Musk nevyhýbá ani geopolitickým otázkám, i když jsou v rozporu se zahraniční politikou USA, a v otázce války na Ukrajině zastává postoje, které se shodují s postojem Kremlu. Podle zdroje obeznámeného s touto záležitostí, o níž jako první informoval deník The Wall Street Journal, vedl Musk telefonické rozhovory s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Musk může zintenzivnit obchodování svých společností s vládou díky svému nyní hlubokému spojení s Trumpem a potenciálně se zaměřit na konkurenty ve světě leteckého průmyslu, jako je Boeing, díky Trumpovým snahám o větší finanční efektivitu. Musk již dříve kritizoval společnost Boeing, která má ve spolupráci s dalšími obrannými giganty obrovské vládní zakázky.
Musk kritizoval vládní zakázky udělované velkým obranným společnostem, které podle něj brzdí inovace a nemotivují společnosti k dokončení prací. Pokud by Musk které by si konkurenční dodavatelé najali, aby proti Muskovým snahám bojovali.