VIDEO: Těžké bitvy v ulicích. Z pěti milionů lidí v Chartúmu jsou rukojmí
BOJE V SÚDÁNU
Z bojů mezi armádou a milicemi v Súdánu se stala městská bitva a z pěti milionů obyvatel Chartúmu jsou rukojmí znesvářených stran, napsal v úterý deník Le Monde. Ve snaze ovládnout klíčové opěrné body a instituce obě strany používají těžkou techniku včetně tanků, střílí se také v hustě obydlených oblastech. Boje v Súdánu si od soboty vyžádaly více než 180 obětí a 1800 zraněných.
Centrem boje o moc, který propukl v sobotu, je metropole Chartúm, kam armáda i milice posílají stále další jednotky. Mosty přes řeku Nil jsou uzavřené a obyvatelé nemají jak z města odejít. Někteří se pokoušejí si s osobními věcmi najít cestu alespoň do klidnějších částí města a ukrýt se tam u příbuzných či známých. Kvůli střelbě zůstalo na univerzitě uvězněno asi 60 studentů a učitelů, ukryli se v knihovně a nemají šanci odejít, píše Le Monde.
القوات المسلحة #السودانـ ـية
— غـ ـاندي خالد (@7kimdar) April 18, 2023
🚨 الراجمات — مستعدة ومستعجلة#الخرطوم #sudan #soudan pic.twitter.com/rzzJVRnFNR
These bullets flying everywhere except the target💀💀(Sudan) pic.twitter.com/Yj3mu7DSFB
— Wicked Reality (@LiveActionLeak) April 17, 2023
Ve městě nejde elektřina, docházejí potraviny i voda. Jediným pozitivem je fungující internet. Lidé síť využívají k organizaci sousedské pomoci, sdílení informací o zdrojích vody nebo bezpečných úkrytech.
#الدعم_السريع: نتعامل مع أسرى القوات الانقلابية وفقاً للقانون الدولي #الإنساني
— Rapid Support Forces – قوات الدعم السريع (@RSFSudan) April 17, 2023
ـــــــــــــــــــــــ#العزة_والمجد_للوطن#قوات_الدعم_السريع#جاهزية_سرعة_حسم pic.twitter.com/0ToVBttGsd
Postupně jedna po druhé zavírají v Chartúmu všechny nemocnice – došel jim zdravotnický materiál, nemají proud a kvůli bojům se do nich nemohou dostat zaměstnanci. Pět zdravotnických zařízení muselo být evakuováno, lékaři popisují chaos, beznaděj, děti zabité zbloudilými kulkami.
Honestly heartbreaking to see conflict erupt, once again in a #Muslim country.😥💔
— khawla Zayed (@KhawlaZayed29) April 17, 2023
We reject violence everywhere on this earth, and we hope that peace will prevail in all countries
Ya Allah, help the innocent, punish the wicked.#Sudan pic.twitter.com/EEsZTY2BO9
„Výdaje na armádu představují 80 procent státního rozpočtu, dusí základní služby, jako je vzdělávání a zdravotnictví, a nyní se používají k tomu, aby se našim synům a dcerám do hrudi posílaly kulky,“ řekla Amira Osmanová, feministická aktivistka a představitelka prodemokratického hnutí.
Podle OSN v Súdánu od soboty zemřelo 185 lidí, civilistů a bojovníků. Počet zraněných OSN vyčíslila na 1800, píše AP.
24hodinové příměří
Vůdce polovojenských Jednotek rychlé podpory (RSF), které v Súdánu od soboty bojují o moc s tamní armádou, v úterý na twitteru potvrdil 24hodinové příměří. To má zajistit bezpečný přesun civilistů a evakuaci zraněných. Velitele obou stran konfliktu před tím k příměří telefonicky vyzval americký ministr zahraničí Antony Blinken. Reagoval tak na incident, při kterém se v pondělí ocitnul pod palbou americký diplomatický konvoj; další útočníci napadli velvyslance Evropské unie.
Following a conversation with U.S. Secretary of State @SecBlinken and outreach by other friendly nations similarly calling for a temporary ceasefire, The RSF reaffirms its approval of a 24 HR armistice to ensure the safe passage of civilians and the evacuation of the wounded. 1/4
— Mohamed Hamdan Daglo (@GeneralDagllo) April 18, 2023
„Po rozhovoru s americkým ministrem zahraničí Blinkenem a výzvě dalších spřátelených zemí… RSF znovu potvrzuje svůj souhlas s příměřím na 24 hodin, aby byl zajištěn bezpečný průchod civilistů a evakuace zraněných,“ uvedl generál Muhammad Hamdan Dagalo, který RSF vede. Súdánská armáda příměří podle něj porušila a útočila na hustě osídlené oblasti. Generál dodal, že očekává další jednání s Blinkenem ohledně reakce na toto porušení mezinárodního a humanitárního práva.
Blinken k příměří vyzval po pondělním útoku na americký konvoj, za nímž pravděpodobně stály RSF, a napadení velvyslance EU v Súdánu Aidana O‘Hary. Hovořil se šéfem súdánské armády Abdal Fattáhem Burhánem, který je de facto vládcem Súdánu, i s Dagalem. Zdůraznil zodpovědnost, kterou oba velitelé nesou za zajištění bezpečnosti civilistů, diplomatů a humanitárních pracovníků.
Súdán se s nestabilitou potýká od jara 2019, kdy po několika měsících masových protivládních protestů armáda s pomocí RSF svrhla dlouholetého autoritářského prezidenta Umara Bašíra. Intenzivní boje mezi bývalými spojenci v Súdánu propukly v sobotu, panovaly mezi nimi neshody ohledně sloučení RSF s armádou v rámci mezinárodně zaštítěné dohody, která měla zajistit přechod k civilní vládě.
Na návrhu příměří podle agentury Reuters nyní pracují Spojené arabské emiráty a Egypt. Do země plánují vyslat mírovou misi také Keňa, Džibutsko a Jižní Súdán.