Trumpův plán na obří investice do AI je „fackou Evropě“, může pohřbít její ambice
TECHNOLOGIE
Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa zahájily masivní závod v oblasti umělé inteligence (AI), kterému Evropa podle všeho nedokáže konkurovat, píše server Politico s tím že Trumpův plán zaskočil evropské politické představitele, kteří doufali, že AI pomůže obnovit globální vůdčí postavení kontinentu.
Nový americký prezident Donald Trump představil projekt s názvem Stargate (Hvězdná brána), v rámci kterého by měly soukromé firmy investovat 500 miliard dolarů (zhruba 12 bilionů Kč) do infrastruktury pro umělou inteligenci (AI). Projekt podle Trumpa ve Spojených státech vytvoří 100 000 pracovních míst, napsala agentura DPA. Trump uvedl, že společný podnik s názvem Stargate vytvoří technologické společnosti OpenAI, SoftBank a Oracle. V první fázi do něj hodlají investovat 100 miliard dolarů a během příštích čtyř let by se investice měly vyšplhat na 500 miliard dolarů.
„Tohle není jen varování, je to facka do tváře,“ uvedl Christian Miele, partner venture kapitálové společnosti Headline, která investuje do francouzské AI firmy Mistral. Podle Mieleho evropské politické vedení stále nepochopilo strategický význam AI. „Evropská ambice v AI je v porovnání s USA naprosto nedostatečná,“ cituje Politico odborníka na AI Holgera Hoose z Porýnsko-Vestfálské technické univerzity v Cáchách.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v minulosti deklarovala, že EU má ambice stát se lídrem v inovacích v oblasti AI, což má být součástí širší strategie, jak dohnat USA a Čínu. Francouzský prezident Emmanuel Macron plánuje podobný cíl prosazovat na globálním AI summitu, který bude pořádat příští měsíc.
Rozsah amerického plánu však evropské iniciativy poněkud zastínil. Spojené státy svou strategií jasně dávají najevo, že jejich cílem je držet krok s Čínou, uvádí Politico. Evropa, která již ztratila svou pozici v oblastech jako sociální média, cloudové technologie a výroba čipů, nyní čelí riziku, že v AI zaostane ještě více.
V posledním týdnu USA podnikly radikální kroky, včetně omezení exportu AI čipů, opuštění plánů na regulaci AI a spuštění masivního investičního programu. Evropská unie sice pracuje na rozvoji AI, včetně financování výstavby superpočítačů, ale celková investice činí pouze 1,5 miliardy eur, což je zanedbatelná částka ve srovnání s americkými plány. Polovina má jít navíc z rozpočtu Evropské unie.