Musk se opřel do britského premiéra kvůli skupinovým znásilněním. Žádá propuštění Tommyho Robinsona
GANGY ZNÁSILŇOVAČŮ
Elon Musk ostře zkritizoval postup nové britské vlády ve vyšetřování skupinových znásilnění bílých dívek přistěhovalci. O vyšetřování případů, které pocházejí z let 2014, požádala radnice v Oldhamu na severozápadě Anglie, kde se řada otřesných činů pravděpodobně stala, britskou vládu. Britská vládní tajemnice pro násilí na ženách Jess Phillipsová nyní uvedla, že vláda nezasáhne a vyšetřování má probíhat na lokální úrovni.
Dočkala se tak kritiky nejen od Muska, ale i od opozice. Musk navíc zkritizoval i současného britského premiéra Keira Starmera, který byl v době páchání hromadných znásilnění nejvýše postaveným státním zástupcem Velké Británie a Walesu, že záležitost neřešil. Musk také vyzval k propuštění Tommyho Robinsona, který na gangy znásilňovačů upozorňoval v minulosti a nyní je v souvislosti s jiným rozsudkem ve vězení. Musk ho označil za "politického vězně".
V roce 2022 vyšla zpráva, která prošetřovala selhání řady organizací, které měly dívkám a ohroženým ženám v Oldhamu pomoci. Zjistila, že řada žen a dívek se stala oběťmi gangů znásilňovačů převážně pákistánského původu. Děti byly zneužívány v domech, které pronajímala radnice, shisha barech či taxících. Pachatelé nejdříve získali důvěru mladých dívek pomocí dárků a následně je hromadně znásilnili.
Britská vládní tajemnice pro násilí na ženách Jess Phillipsová však uvedla, že je na radě města Oldham, aby rozhodla o vyšetřování událostí z let 2011 až 2014. Phillipsová sdělila, že vláda do záležitosti zasahovat nemá a jedná se o lokální záležitost.
To ostře kritizoval Elon Musk a vyzval ji na sociální síti X k rezignaci. V dalším příspěvku se obšírněji vyjádřil k hromadným znásilněním ve Velké Británii, která podle jednoho z výzkumů až z 80 % mají na svědomí lidé původem z Pákistánu. "To, co se děje v Británii, je šílené! V Británii - a nedělám si legraci, propouštějí odsouzené pedofily z vězení a zároveň vězní lidi za jejich příspěvky na Facebooku. Jak je to vůbec možné?" ptal se Musk.
Musk narážel na masivní protesty proti migrantům z minulého roku, které organizoval i Tommy Robinson. Ten zároveň jako první na problematiku gangů znásilňovačů v minulých letech upozornil.
Musk také v souvislosti s hromadnými znásilněními v Británii zaútočil na britského premiéra Keira Starmera. "Ve Spojeném království je k obvinění podezřelých ze závažných trestných činů, jako je znásilnění, zapotřebí souhlasu královské prokuratury. Kdo stál v čele královské prokuratury, když znásilňovací gangy mohly zneužívat mladé dívky, aniž by jim hrozil soud? Keir Starmer, 2008 -2013," napsal Musk.
In the UK, serious crimes such as rape require the Crown Prosecution Service's approval for the police to charge suspects.
— Elon Musk (@elonmusk) January 2, 2025
Who was the head of the CPS when rape gangs were allowed to exploit young girls without facing justice?
Keir Starmer, 2008 -2013
Od červencového návratu labouristů k moci a od protimuslimských nepokojů, které Británií loni v létě otřásly, se Musk k aktuálnímu dění v zemi vyjadřoval opakovaně. Prohlásil, že "občanská válka" je v Británii "nevyhnutelná" a že zahraniční investoři utíkají ze země. Především však zaútočil na vládu premiéra Keira Starmera a obvinil ji, že příliš tvrdě zasahuje proti výtržníkům a vede "tyranský policejní stát".
Do vlády se v reakci na Muska pustila i šéfka konzervativců Kammi Bedenochová, když uvedla, že vyšetřování má "dlouhé zpoždění". Šéf taktéž opoziční strany Reform UK Nigel Farage zase upozornil, že v té době byli u moci konzervativci.
Britský premiér Starmer se ke kritice nevyjádřil. V roce 2012 však nařídil revizi postupů při vyšetřování sexuálních trestných činů a přiznal, že státní zástupci špatně přistupovali k obětem sexuálních trestných činů a báli se vyšetřovat případy s etnickým a rasovým podtextem.