České nemocnice se potýkají s nedostatkem infuzních roztoků
VÝPADEK V NEMOCNICÍCH
Nemocnice v České republice i dalších evropských zemích čelí nedostatku fyziologických a dalších infuzních roztoků. Problém se objevil především na podzim roku 2024, kdy hurikán Helene poškodil výrobní závod společnosti Baxter v Severní Karolíně, který je klíčovým producentem infuzních roztoků pro celý svět.
Výroba ve zničeném závodě musela být na několik týdnů přerušena, což vedlo k dopadům na dodávky. Jakub Dvořáček, náměstek ministra zdravotnictví, vysvětluje, jak se výpadek promítl do českého zdravotnictví.
Krize okolo Vánoc
„Baxteru na podzim hurikán poškodil výrobní závod, kde firma vyrábí vlastně pro celý svět. Naštěstí byl ten výpadek poměrně krátký, nicméně před Vánoci začala určitá panika.“ Dvořáček dále tvrdí, že nemocnice na zprávy o výpadku zareagovaly okamžitým předzásobením. „Například u elektrolytů je to běžně 100 tisíc balení měsíčně, v říjnu to najednou vyskočilo na 140 tisíc balení. Tam je vidět, že zpráva dorazila i do českého prostředí a všichni se začali předzásobovat,“ dodal.
Situace se dotkla nemocnic napříč republikou. Fakultní nemocnice Brno sice problémy s dostupností zaznamenala, ale díky vlastním opatřením se jí podařilo zajistit potřebné zásoby. Mluvčí Pavel Žára potvrdil, že „infuzní roztoky obecně jsou sortimentem s výpadky v dodávkách v celé Evropě posledního 1,5 roku. Po celou dobu jsme ale nezaznamenali omezení péče, protože využíváme jiných typů obalů a objemů.“
V pražské Fakultní nemocnici Motol se situace rovněž monitoruje dlouhodobě. Mluvčí Pavlína Danková uvedla, že „situaci se nám daří průběžně zvládat a dodávky pokrývají aktuální potřeby pacientů. Pro zajištění nepřetržité péče využíváme různé varianty balení a objemů infuzních roztoků.“ Podle Dankové nemocnice pravidelně sleduje stav zásob a přijímá opatření k minimalizaci dopadů.
Podobné zkušenosti sdílí také Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN). „V současné době máme potíže s dostupností fyziologického roztoku zejména v baleních o objemu 100 a 250 ml. Proaktivně se snažíme tuto situaci řešit komunikací s našimi dodavateli a výrobci. Zavedli jsme také interní opatření na efektivní využití dostupných zásob a používáme alternativní roztoky, například glukózu,“ řekla její mluvčí Adéla Davidová.
Speciální zavážky
Ministerstvo zdravotnictví podniklo kroky k řešení situace. Dvořáček potvrdil, že „20. prosince na základě stížností sehnali informace od všech nemocnic, jak na tom jsou. Chci poděkovat Asociaci krajů za to, jak nám pomohli.“ Problémy hlásila především menší zařízení. Podle něj se ministerstvu podařilo vyjednat navýšení dodávek od společnosti Baxter o 20 procent na rok 2025. „Do České republiky dovážejí firmy Baxter, B. Braun nebo česká Ardeapharma. I s tou jsme se domluvili na dalších dodávkách pro ty menší nemocnice,“ dodal Dvořáček.
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob potvrdil, že ministerstvo situaci průběžně sleduje. „Infuzní roztoky zaznamenávají výpadky v dodávkách nejen v České republice, ale prakticky v celé Evropě posledního 1,5 roku. Dodávky na trh odpovídají předchozím obdobím, ale z důvodu problémů v dodávkách některých konkrétních přípravků došlo k momentálnímu rozkolísání trhu,“ řekl Jakob s tím, že resort zařízení mimořádné dodávky v příštím týdnu.
Dvořáček dodal, že nemocnice se musejí připravit na sdílení zásob a efektivnější využívání dostupného materiálu. „Problém je v tom, že dodávky nevidíme v reálném čase, ale vlastně měsíc nazpět. Myslím, že to máme pod kontrolou, všichni vědí, co dělat, ale situace se může stabilizovat poměrně dlouho, minimálně ještě čtvrt roku. Musíme ten trh zahltit zbožím, aby se saturoval. (...) Všichni si musí zvyknout na to, že ty zásoby nemohou dělat v takovém objemu jako dříve,“ řekl.
Nejen v ČR
Fyziologický roztok je jedním z nejzákladnějších zdravotnických prostředků. Jedná se o sterilní vodný roztok chloridu sodného (NaCl) o koncentraci 0,9 procenta, což odpovídá osmotickému tlaku lidské krve a tkáňových tekutin. Díky tomu nedochází k osmotickému přetoku vody mezi buňkami a okolím, což je zásadní pro správné fungování organismu. Fyziologický roztok se využívá k hydrataci pacientů, zejména při dehydrataci, šoku nebo ztrátě krve. Rovněž se používá k ředění a rozpouštění léků podávaných intravenózně, k výplachu ran, očí a nosu a také k proplachování katétrů a žilních vstupů.
Nedostatek infuzních roztoků zasáhl i Spojené státy, kde společnost Baxter zajišťuje zhruba 60 % infuzních roztoků používaných na tamním trhu. Sam Elgawly, šéf pro zdroje zdravotnického systému Inova ve Washingtonu, D.C., uvedl: „Byli jsme velmi agresivní v našich úsporných opatřeních. Od října jsme snížili spotřebu infuzních roztoků o 55 procent.“ Tento trend se ukazuje i v Evropě, kde nemocnice zavádějí opatření k omezení spotřeby a většímu využití alternativních metod podávání léčiv.