Varování pro rodiče: děti se přiotráví i běžnými léky z domácí lékárničky, čísla zůstávají vysoká
OTRAVA LÉKY
Odborníci opět varují před nebezpečnými trendy, které zasahují děti a mladistvé. Odborníci Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze už před rokem poukázali na alarmující nárůst zneužívání i běžně dostupných léků, často v kombinaci s alkoholem či návykovými látkami. Aktuální čísla přitom ukazují na to, že se situace ani v posledním roce příliš nezlepšila, strmý nárůst se však zastavil. Opět se pak objevují i nebezpečné výzvy na sociálních sítích, které vyzývají děti k požívání běžných léků v množství, která mohou vést k vážným následkům.
Varování lékařů se objevují i na sociálních sítích, mluví o nich však i lékárníci a alarmující nárůst v posledních letech zaznamenalo toxikologické pracoviště VFN, kam směřují dotazy lékařů i laiků v podobných případech. Ať už jde o často šílené výzvy od vrstevníků na sociálních sítích či pokusy o demonstrativní sebevraždu, v nichž hrají roli i běžně dostupné léky a to často v kombinaci s alkoholem či jinými návykovými látkami.
Ačkoliv dětská klinika VFN v posledních měsících nepřijala děti úmyslně otrávené léky, čísla z konzultací Toxikologického informačního střediska (TIS) VFN jsou stále výrazně vyšší než v minulosti. „Po mírném poklesu počtu dotazů na sebevražedné pokusy dětí a mladistvých v době covidové pandemie, počty dotazů od roku 2021 trvale stoupaly, až v minulém roce začaly stagnovat. V naprosté většině případů se v obou věkových kategoriích (do 15 let a mezi 15-19 lety) jedná o intoxikace léky,“ uvedla pro deník Echo24 vedoucí Toxikologického informačního střediska VFN Praha Kateřina Kotíková.
Jak ukazují přiložené grafy, prudký nárůst dotazů se sice v loňském roce poprvé od covidu zastavil, čísla však zůstávají stále na dvojnásobných hodnotách. Zatímco v roce 19 řešilo TIS kolem 200 konzultovaných sebevražedných pokusů – tedy v naprosté většině intoxikaci léky – u dívek a chlapců do 15 let, v loňském roce šlo o více než 500 případů.
Strmý nárůst se v posledních letech konal i v případě mladistvých, zatímco v roce 2019 konzultovala TIS zhruba 300 dotazů, v loňském a předloňském roce to už byl téměř dvojnásobek. Často přitom děti a mladiství zneužívají i běžně dostupné léky, které lze typicky najít v domácích lékárničkách. V minulých letech byl podle odborníků z VFN na prvním místě paracetamol, následně antidepresiva a ibuprofen, u mladistvých vedla antidepresiva, následně benzodiazepiny a paracetamol.
Stejně jako v minulém roce se pak objevují i velmi nebezpečné výzvy na sociálních sítích. Na začátku února varovala Česká lékárnická komora před výzvou na sociální síti TikTok, která vybízela zejména děti ke konzumaci co největšího množství paracetamolu. Následkem takového kroku ale může být trvalé poškození jater i úmrtí, varovala komora. Paracetamol je účinnou látkou mnoha léků, které se užívají například proti bolesti a horečce.
„Předávkování paracetamolem je snadné a jeho následky mohou být tragické. Apelujeme proto na rodiče, aby byli ostražití a hlídali, co jejich děti sledují na sociálních sítích,“ uvedl prezident komory Aleš Krebs. Předávkování paracetamolem se projeví do 24 hodin. Způsobuje nevolnost, zvracení, nechuť k jídlu, bledost, nadměrné pocení a letargii. Současně může být následkem poškození jater, jehož prvním příznakem je bolest v břiše. Pokud není poskytnuta lékařská pomoc, může nastat nevratné poškození až selhání jater a dalších orgánů, které vede ke smrti.
Nárůst otrav paracetamolem zaznamenalo například Švédsko, které podle ČLnK v reakci zrušilo možnost prodeje tohoto léku mimo lékárny. Lékárníci varují, že v ČR jsou volně prodejné léky s různými obchodními názvy, koupit je lze i na internetu, v drogeriích nebo na čerpacích stanicích.