Opět vraždil policii známý útočník. Násilí žadatelů o azyl mění německou politiku
ÚTOK V NĚMECKU
Německo zažilo v rámci několika týdnů druhý šokující útok, který má potenciál výrazně změnit atmosféru v zemi před nadcházejícími volbami. Příběh útočníka z Mnichova i útočníka z Aschaffenburgu, který zabil dvouleté dítě a dospělého muže, se přitom zřejmě v lecčems podobá. Podle dosavadních informací šlo opět o afghánského žadatele o azyl, který měl přitom kriminální minulost, přesto v zemi zůstával a mohl spáchat podobný čin. „Žádná společnost, jakkoliv otevřená, tohle nemůže vydržet,“ komentuje situaci například německý deník Die Welt.
Útok se odehrál krátce před volbami do Spolkového sněmu. Už první lednový útok v Aschaffenburgu přitom zásadně proměnil volební kampaň, hlavním tématem se stala migrace a bezpečnost a došlo k prolomení tabu, při kterém opoziční CDU/CSU hlasovala v otázce přitvrzení proti migraci společně s Alternativou pro Německo (AfD), která v tomto ohledu dosud čelila politické blokaci. V bavorském Aschaffenburgu neúspěšný žadatel o azyl z Afghanistánu, který čelil mimo jiné 22 trestným stíháním a několik měsíců před útokem byl dokonce zadržen policií, zaútočil kuchyňským nožem na skupinu dětí ze školky. Zabil dvouletého chlapce a 41letého muže, který přispěchal na pomoc.
O několik týdnů později v Mnichově najel ve čtvrtek v 10:30 Afghánec, který je žadatelem o azyl, vozem Mini Cooper do skupiny lidí. Policii má být přitom podle médií znám z drogových trestných činů a krádeží. Bavorská vláda vychází z toho, že muž vjel do davu úmyslně.
„Před čtrnácti dny SPD a Zelení zabránili opožděnému obratu v migrační politice. Byla to poslední šance vyslat občanům signál před volbami. A teď? Šokují nás záběry z Mnichova, kde Afghánec s policejním záznamem narazil do demonstrace,“ píše v komentáři k situaci deník Die Welt. Naráží právě na hlasování, při kterém se CDU/CSU spřáhla s dosud blokovanou AfD ve snaze prosadit návrh na omezení migrace, ten však neprošel.
Spolupředsedkyně AfD a kandidátka na kancléřku Alice Weidelová v první reakci na útok v Mnichově vyzvala na síti X k obratu v migrační politice. Použila přitom výraz „Migrationswende“. Podobný výraz, „Zeitenwende“, použil kancléř Olaf Scholz po ruském útoku na Ukrajinu v únoru 2022. Avizoval jím, že se zásadně změnila doba, ve které Němci žijí.
Také opoziční konzervativní unie CDU/CSU, která podle průzkumů volby 23. února zřejmě vyhraje, v posledních týdnech přitvrdila v požadavcích na změnu migrační a azylové politiky. Její volební lídr a pravděpodobný příští německý kancléř Friedrich Merz požaduje mimo jiné důslednější deportace odmítnutých žadatelů o azyl a odmítání migrantů bez dokumentů přímo na hranici, i kdyby měli nárok na azyl.
Čtyřiadvacetiletý Afghánec, který nedostal v Německu azyl a měl být deportován, zaútočil dopoledne v Mnichově na průvod odborového svazu Verdi v západní části mnichovského centra. Najel do něj zezadu, podle úřadů úmyslně. Předjel přitom policejní vůz, který demonstraci doprovázel. Zranění utrpělo 30 lidí, dva lidé jsou v kritickém stavu. Mezi zraněnými jsou i děti. Pachatele policisté zadrželi. Bavorský premiér Markus Söder na místě činu hovořil o pravděpodobně úmyslném útoku. Za teroristický ho ale neoznačil. Podle informací německých médií však muž zveřejnil na sociálních sítích příspěvky s islamistickým obsahem. V minulosti na sebe upoutal pozornost policie kvůli krádeži v obchodě a porušení zákona o omamných látkách.
Útok v Mnichově je dalším v řadě podobných činů, které v posledních měsících Německem otřásly. Kromě lednového útoku v Aschaffenburgu došlo například k podobnému činu před Vánoci, kdy najel do návštěvníků na vánočních trzích lékař ze Saúdské Arábie. Zabil šest lidí a stovky dalších zranil. Loni v srpnu ubodal neúspěšný žadatel o azyl ze Sýrie tři lidi na městských slavnostech v Solingenu. V květnu v Mannheimu pobodal Afghánec pět lidí a zabil zasahujícího policistu. Soud s posledním z útočníků začal ve čtvrtek. Podle obžaloby sympatizoval muž s teroristickou organizací Islámský stát (IS).