BBC ztrácí kredit, odmítá označit Hamás za teroristy. Někteří novináři zlehčují oběti
BBC A IZRAEL
Ve Spojeném království sílí kontroverze kvůli rozhodnutí britské veřejnoprávní televize BBC nezmiňovat se o Hamásu jako o „teroristické skupině“. Britská vláda ji za ni přitom považuje a od listopadu 2021 má v Británii zakázanou činnost. Přestože instituce zdůrazňuje svou dlouhodobou zásadu neutrality, její postoj vzbudil vlnu kritiky. K uklidnění situace nepomohlo ani obvinění některých novinářů BBC na Blízkém východě ze zaujatosti proti Izraeli. Informuje list Le Monde.
„Žádám BBC, aby [Hamás] nazvala tím, čím je [teroristickou skupinou],“ řekl na čtvrteční tiskové konferenci Noam Sagi, londýnský psychoterapeut a syn 75leté Izraelky, kterou Hamás při útoku v sobotu 7. října zajal jako rukojmí. „Hamás je organizace, která přišla dělat jen jednu věc. [Zabíjet] ,“ dodal Sagi.
BBC tuto volbu zdůvodňuje uplatněním své dlouhodobé zásady neutrality při zpracovávání aktuálních událostí. Brání se, že neutralitu jí kritici vytýkají často. John Simpson, dlouholetý válečný zpravodaj a editor BBC hájí přístup stanice.
„Terorismus je slovo, které lidé používají o organizaci, kterou morálně neschvalují. Není prostě úkolem BBC říkat lidem, koho mají podporovat a koho odsuzovat – kdo jsou ti hodní a kdo ti zlí. Pravidelně poukazujeme na to, že britská a další vlády odsoudily Hamás jako teroristickou organizaci, ale to je jejich věc. Vedeme také rozhovory s hosty a citujeme přispěvatele, kteří označují Hamás za teroristy,“ napsal Simpson.
British politicians know perfectly well why the BBC avoids the word ‘terrorist’, and over the years plenty of them have privately agreed with it. Calling someone a terrorist means you’re taking sides and ceasing to treat the situation with due impartiality. The BBC’s job is to…
— John Simpson (@JohnSimpsonNews) October 10, 2023
Protiizraelská zaujatost novinářů BBC
BBC v sobotu informovala o „naléhavém vyšetřování“ poté, co se zdálo, že několik jejích novinářů na Blízkém východě oslavuje na sociálních sítích útok, který si vyžádal přibližně 1 300 mrtvých. Reportéři BBC News Arabic podpořili komentáře označující teroristy z Hamásu za bojovníky za svobodu. Zároveň popsali brutalitu ze 7. října jako „ráno naděje“, uvedl The Daily Telegraph.
„Na jazyku záleží a je nezbytné, aby všichni novináři, zejména ti naši veřejnoprávní, informovali o srdcervoucích událostech v Izraeli a Gaze s maximální citlivostí a nestranností,“ uvedla předsedkyně Výboru pro kulturu, média a sport Dolní sněmovny Caroline Dinenageová v reakci na tato obvinění.
Při vyšetřování Výborem pro přesnost zpravodajství a analýzu Blízkého východu (CAMERA), nevládní organizací se sídlem v USA, která vede kampaň za „přesné a vyvážené“ zpravodajství o Izraeli, byla zjištěna aktivita šesti novinářů BBC a jednoho přidruženého externisty na sociálních sítích, která podle ní vykazuje protiizraelskou zaujatost. Jeden z vedoucích reportérů si měl utahovat z izraelských příbuzných babičky, kterou unesl Hamás. Sanaa Chouryová, korespondentka BBC pro náboženské záležitosti v Bejrútu, zase na sociální síti X napsala, že „prestiž Izraele pláče v koutě.“
„Tuto záležitost naléhavě vyšetřujeme. Obvinění z porušení našich redakčních zásad a zásad pro sociální média bereme s maximální vážností, a pokud zjistíme porušení, budeme jednat, včetně přijetí disciplinárních opatření,“ uvedl mluvčí BBC.