Katar tlačí na Izrael: Konflikt s Hizballáhem lze zastavit ukončením „vyhlazovací války v Gaze“
KATAR KOMENTUJE VÁLKU
Nejjednodušší způsob, jak zastavit rostoucí násilí na izraelské hranici s Libanonem, je ukončit válku v Pásmu Gazy, uvedl dnes katarský emír Tamim bin Hamad Sání, který válku Izraele s palestinským teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy označil za „vyhlazovací“. Izraelskou vojenskou operaci proti militantnímu hnutí Hizballáh v Libanonu nazval katarský emír „agresí“, informoval server BBC. Katar je se Spojenými státy a Egyptem zprostředkovatelem nyní zamrzlých jednání o příměří mezi Izraelem a Hamásem, která jsou neúspěšná už od loňského prosince a která v posledních týdnech dále zkomplikovalo právě vyhrocení konfliktu Izraele s Hizballáhem.
Válka v Gaze si podle dnešních údajů tamních úřadů, ovládaných Hamásem, vyžádala životy nejméně 42 344 Palestinců, z toho 55 za poslední den, a dalších 99 013 Palestinců v ní bylo zraněno. Tyto počty nerozlišují mezi civilisty a ozbrojenci Hamásu, jichž izraelská armáda podle svého tvrzení zabila asi 17 000. Podle odhadů humanitárních organizací jsou tisíce dalších mrtvých Palestinců stále pod troskami.
Boje v Gaze začaly loni 7. října teroristickým útokem Hamásu na Izrael, při němž palestinští ozbrojenci zabili na 1200 lidí, většinou civilistů, a 251 lidí unesli do Gazy jako rukojmí. Den nato začal Hizballáh, který je spojencem Hamásu a Íránu, ostřelovat izraelské vojenské cíle na severu Izraele, což tamní armáda opětovala. Od té doby se Hizballáh a izraelští vojáci ostřelují každý den. Minulý měsíc ale boje zesílily poté, co Izrael zintenzivnil letecké údery proti Hizballáhu a zabil řadu jeho velitelů, včetně jeho lídra Hasana Nasralláha. Tyto letecké útoky ale zabily i desítky civilistů a milion lidí podle tamní vlády vyhnaly z domovů. Od října vede Izrael i pozemní operaci na jihu Libanonu.
„Nejjednodušší a nejbezpečnější způsob, jak zastavit eskalaci na hranici s Libanonem, by byl zastavit vyhlazovací válku v Gaze,“ prohlásil dnes katarský emír, který už začátkem měsíce označil izraelské vojenské operace v Libanonu a palestinském Pásmu Gazy za genocidu. Izraelská odvetná ofenziva v Gaze, kde žije na malém hustě obydleném území asi 2,3 milionu lidí, proměnily velkou část Pásma Gazy v trosky a způsobily tam obrovskou humanitární krizi.
Agentura AP dnes s odvoláním na palestinské zdravotníky napsala, že nejméně 15 lidí, včetně šesti dětí a dvou žen, zemřelo v noci při izraelských leteckých úderech na severu Pásma Gazy. Tam Izrael už přes týden vede novou intenzivní bojovou operaci, při níž bombarduje i uprchlický tábor Džabálija u stejnojmenného města. Zdůvodňuje to tím, že se tam skrývají ozbrojenci z Hamásu.
Nejnovější operaci na severu Pásma Gazy kritizoval v pondělí i Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva, podle něhož jsou tam uvězněni desítky tisíc civilistů bez dodávek jídla a další humanitární pomoci. Izraelská vláda v pondělí odmítla, že zvažuje realizovat plán vojenského obležení severní části Pásma Gazy, který jí v září předložila skupina generálů ve výslužbě. Podle něj by armáda po výzvě k evakuaci odřízla toto území od humanitární pomoci, aby donutila teroristy z Hamásu se vzdát, jinak by zemřeli hlady. Izraelský premiér nicméně minulý měsíc podle místních médií řekl, že tento plán je jen jednou z možností a že o něm vláda bude jednat.
Světový potravinový fond (WFP) 12. října uvedl, že sever Pásma Gazy nedostává dodávky potravin od 1. října. V pondělí izraelské úřady oznámily, že tam nově povolily vjezd 30 kamionům s potravinami. V této oblasti zůstává asi 400.000 lidí. Izraelská armáda je sice před dvěma týdny vyzvala k evakuaci, mnozí z nich ale nemohou, či nechtějí odejít do jiné části Pásma Gazy, protože ani tam není bezpečno a také tam žijí vysídlení v nuzných podmínkách bez dostatku jídla ve stanech mezi odpadky, bez tekoucí vody i toalet.
„Izraelská armáda se, zdá se, snaží zcela odříznout severní Gazu od zbytku Pásma Gazy a vede nepřátelské akce s absolutní lhostejností k životům a bezpečnosti palestinských civilistů,“ uvedl v pondělí úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Podle něj izraelské jednotky navzdory výzvám k evakuacím údajně vytvořily písečné valy a bloky na klíčové křižovatce, přes níž mohou civilisté utéct ze severu Pásma Gazy.