FOTO: Polární záře nad Českem. Nový rok poskytl netradiční podívanou a ještě nekončí
POLÁRNÍ ZÁŘE
Česko končilo loňský rok na mnoha místech s netradiční podívanou. Kromě silných červánků se na obloze objevila i polární záře, kterou lidé zvěčnili na řadě snímků napříč republikou. Některé z nich pak sdílel i Český hydrometeorologický ústav, podle kterého na některých místech v zemi viditelnost komplikovalo počasí.
„Na Slunci došlo v neděli k sérii erupcí, z nichž minimálně jedna vychrlila k Zemi plazmatický oblak nabitých částic. Ten by měl zasáhnout Zemi v průběhu silvestrovských večerních hodin. Národní úřad pro oceány a atmosféru v USA předpovídá geomagnetickou bouři s možností pozorovatelných polárních září i z našich zeměpisných šířek,“ vysvětloval s předstihem možnost pozorování polární záře astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě.
„Kdo máte jasnou oblohu, nad severním obzorem je viditelná slabá polární záře. Spíše fotograficky. Situaci komplikuje od severozápadu vysoká oblačnost. Jasno je ale aktuálně třeba ve Zlínském kraji,“ upozornil následně i Český hydrometeorologický ústav na sociální síti X.
❗️❗️Kdo máte jasnou oblohu, nad severním obzorem je viditelná slabá polární záře. Spíše fotograficky.
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) January 1, 2025
Situaci komplikuje od severozápadu vysoká oblačnost. Jasno je ale aktuálně třeba ve Zlínském kraji.
Snímky od Uherského Brodu (Alžběta Chovancová) a Rohovládova Bělá (Veronika… pic.twitter.com/C1skfl4aVB
Polární záře patří mezi nejkrásnější přírodní úkazy na obloze. Celkem běžné jsou v polárních oblastech, kde jsou viditelné po celé obloze. V Česku bývají naopak obvykle velmi slabé. Nezkušení pozorovatelé si je mohou splést se světelným znečištěním nebo červánky.
Frenštát p.R. pic.twitter.com/2ggrj451Z9
— Lukáš (@Luk20067141) January 1, 2025
Tím však vzácná novoroční podívaná nekončí. V pátek vyvrcholí meteorický roj Kvadrantid, maximum nastane 3. ledna v 16:00 středoevropského času (SEČ). Podmínky po pozorování budou dobré. Začátek roku přinese také další astronomický úkaz, a to zákryt Saturnu Měsícem v sobotu 4. ledna večer. Podle Petra Horálka z Fyzikálního ústavu v Opavě je zmiňovaný zákryt vzácný.
Bohužel, v okolí Plzně jsou už mraky. Ale západ slunce byl úžasný 😉. pic.twitter.com/9UmzdEGEmE
— Jitka Brůnova 🇨🇿 🇺🇦 🇪🇺 🇮🇱 (@brunova_jitka) January 1, 2025
Kvadrantidy jsou jedním z nejsilnějších meteorických rojů. Aktivní jsou prvních deset dní roku, tedy do 10. ledna. V ideálních podmínkách lze pozorovat až 120 meteorů za hodinu, přičemž letošní maximum je odhadováno na 60 až 80 meteorů za hodinu. „Nejlepší pozorovací podmínky nastanou v noci ze 3. na 4. ledna, kdy radiant roje, ležící v souhvězdí Pastýře, vystoupá vysoko nad severovýchodní obzor,“ uvedl Horálek. Měsíc ve fázi úzkého srpku, který zapadne dříve večer, pozorování rušit nebude.
V sobotu 4. ledna 2025 večer nastane podle Horálka neobvyklý zákryt Saturnu Měsícem. „K zákrytu dojde přibližně v 18:36 nad jihozápadním obzorem, kdy Saturn postupně zmizí za neosvětlenou částí měsíčního disku,“ řekl Horálek. O hodinu později, kolem 19:36 SEČ, se planeta znovu objeví z osvětlené části Měsíce.
„Obě tělesa budou v té době ještě asi deset stupňů nad západojihozápadním obzorem, a úkaz tak bude možné sledovat i bez dalekohledu,“ dodal astrofyzik. Další zákryt Saturnu, který bude možné pozorovat na území Česka a Slovenska, se uskuteční až 9. prosince 2036.