„Většina Íránců nesdílí antiizraelský pohled své vlády“
ROZHOVOR O PÁNECH TEHERÁNU
Od začátku října, kdy Írán vypálil na Izrael zhruba 200 balistických raket, se čeká na slibovanou izraelskou odpověď. Jde o poslední kolo dlouhé izraelsko-íránské války, většinou vedené skrytě, ale nyní stále víc veřejně. O důvodech íránsko-izraelského nepřátelství, ale také o budoucnosti íránského režimu a náladách v íránské společnosti hovoříme s íránsko-americkým historikem a novinářem Arashem Azizim.
Četl jsem článek, který jste napsal pro magazín The Atlantic, tvrdíte v něm, že Írán není připraven na válku s Izraelem. V něm jeden z vašich zdrojů říká, že Izrael Írán vojensky převyšuje. Proč se tedy Írán rozhodl pro přímý útok na Izrael a eskaloval celou situaci, když je v nevýhodě?
Írán je pod velkým tlakem svých partnerů. Jak uvnitř země, tak v regionu jsou ti, kteří věří, že opakovaná íránská neodpověď na izraelské údery proti takzvané ose odporu jen osmělila Izrael k provádění dalších akcí. Takže nejvyšší íránský vůdce Chameneí se ocitl v těžké situaci. Musel nějak odpovědět.
Jaké jsou vlastně dlouhodobé plány Chameneího? Nebo spíš krátkodobé plány. Doufá, že odstraší Izrael od dalších kroků?
Chameneí vpochodoval do těžké situace. Již mnoho let velmi úspěšně buduje a zvětšuje moc svých milic, skrze které podporuje osu odporu. Cílem bylo dostat Izrael pod tlak, aniž nastane přímý střet. Nyní Izrael ničí jeho milice jednu po druhé. Podařil se mu bliztkrieg proti Hizballáhu, dramaticky zničil většinu jeho vedení, včetně lídra Hassana Nasralláha. Írán se na to díval a jediné, co mohl, bylo zapojit se přímo. Je dobře, že se ptáte na dlouhodobé a krátkodobé cíle, protože přesně takto je třeba na to nahlížet. Chameneí doufá, že se z tohoto dostane živý, tedy ne přímo on, ale jeho režim. Doufá, že Írán se vyhne širší válce s Izraelem, zatímco ten bude budovat své síly. Chameneí se dívá na svět jako ideologický revolucionář, který ví, že za svého života nedosáhne svých cílů porazit Spojené státy, vyhnat americké síly z regionu, zničit Stát Izrael a zahájit nějakou globální islámskou revoluci. Ví, že k tomu nedojde za jeho života. Podobá se komunistům v osmdesátých letech, kteří také věděli, že za jejich života se USA nestanou komunistickými a nedojde ke světové revoluci, ale stejně se o to snaží a věří, že další generace bude pokračovat v boji. Takto Chameneí nahlíží na válku.
Je nepřátelství Chameneího vůči Izraeli, Západu a USA dáno ryze ideologicky a nábožensky? Nebo se za tím skrývají další důvody?
Nakolik jsou Íránci nábožensky ortodoxní?
Mluvili jsme o vládní nepopularitě, ale jaké skupiny vládu vlastně podporují?
Je v Íránu nějaká skupina, která v případě teoretického pádu režimu je schopna sestavit stabilní vládu? Disidenti? Armáda? Možná potomci bývalého šáha? Nebo by to bylo opakování Iráku?
Jakou podporu má jaderný program?
Jak nebezpečný moment bude pro režim odchod Chameneího?
Celý rozhovor si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo od středečních 18:00 v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.