Pavel by vyměnil Stoltenberga. Na summitu NATO bude prosazovat přijetí Ukrajiny
PAVEL O NATO
Nově zvolený prezident Petr Pavel by byl ochotný se setkat s tibetským dalajlamou i představiteli hongkongské opozice. Plánuje se také zúčastnit červencového summitu Severoatlantické aliance (NATO) ve Vilniusu. Je pro to, aby ve vedení NATO nastala obměna a generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga někdo vystřídal. Pavel to ve středu řekl v rozhovoru pro Blesk.cz.
Pavel na dotaz, zda by se sešel s tibetským dalajlamou nebo představiteli hongkongské opozice, odpověděl: „Neviděl bych v tom problém ze stejných důvodů jako telefonát s tchajwanskou prezidentkou.“
Pavel v pondělním telefonátu ujistil tchajwanskou prezidentku, že Tchaj-wan a Česká republika sdílejí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv a že budou dále posilovat partnerství. Poděkoval jí také za gratulaci k vítězství ve víkendových prezidentských volbách. Čínská diplomacie tento telefonát odsoudila, šlo podle ní o vážné vměšování do vnitřních záležitostí Číny. Čína považuje demokratický Tchaj-wan za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti.
Pavel ve středu zopakoval, že telefonátem nechtěl nikoho provokovat. ČR si ale podle Pavla nenechá od Číny schvalovat, s kým a o čem má mluvit.
Nově zvolený prezident se plánuje na červencovém summitu NATO zasazovat o přijetí Ukrajiny, která by do aliance i EU měla podle Pavla výhledově patřit. K možnému konci Stoltenberga připomněl, že jeho mandát byl už několikrát prodloužen. „Je přece jenom důležité, aby i v takto významných funkcích docházelo k nějaké rotaci,“ poznamenal Pavel. Stoltenberg je podle něj člověk na svém místě, zasloužil by si ale už oddech.
Na dotaz, zda bude usilovat o přijetí v Bílém domě, Pavel řekl, že to je na americké straně. Nově zvolený prezident nepovažuje za podstatné, zda bude v sídle amerického prezidenta přijat český premiér, nebo prezident.