Peníze na obranu EU? Asi ze státních pokladen, říká Dvořák po jednání s komisařem pro rozpočet
EVROPSKÁ OBRANA
Z české neúčasti v Paříži se dělá zbytečné drama, naše postoje byly na jednání slyšet. Pro Echo24 to řekl ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), který v úterý ve Varšavě jednal s eurokomisařem pro rozpočet Piotrem Serafinem mimo jiné i o tom, kde se vezmou peníze na zvýšení unijních obranných výdajů. Požadavek na zvýšení příspěvků členských států do rozpočtu EU má v tuto chvíli zřejmě větší podporu než jiná možná řešení, řekl Dvořák.
Francouzský prezident Emmanuel Macron pondělní schůzku do Paříže svolal v reakci na záměr Spojených států jednat s Ruskem o příměří na Ukrajině bez Evropanů. Jedním z hlavních cílů summitu bylo proto stanovit společný postoj evropských zemí k Ukrajině. Schůze se zúčastnili šéfové vlád Německa, Británie, Dánska, Nizozemska, Polska, Itálie či Španělska. Takový formát jednání však vyvolal kritiku některých evropských zemí, včetně České republiky.
Ministr Dvořák pro Echo24 řekl, že není bohužel jasné, jaká kritéria fungovala při výběru účastníků. „Nicméně soudím, že z naší neúčasti se dělá trochu zbytečně drama. Pokud vím, probíhala komunikace s našimi zástupci nejen o účasti, ale i postojích, které tam budou prezentovány. Rozhodně bych z toho nevyvozoval, že hlas Česka nemá být do budoucna slyšet. Máme navíc jistě i možnost sami iniciovat další jednání s našimi blízkými partnery,“ uvedl Dvořák.
PODCAST: Hodnoty a nihilismus: Dvě strany téže mince?
Klíčovou prioritou, která v Paříži zazněla, je zvyšování evropských výdajů na obranu. „Jsme přesvědčení, že Evropané musí investovat lépe, více a společně do své bezpečnosti a obrany,“ uvedl dále Macron, který vyzval evropské země, aby jednaly rychle. Potřebu více investovat do obrany zdůraznili i někteří další účastníci jednání v Paříži, například polský premiér Donald Tusk. Evropská unie, respektive Evropská komise v čele s eurokomisařem pro obranu chystá tzv. bílou knihu, tedy plán pro evropský obranný průmysl. Hovoří se o tom, že by EU měla v příští dekádě vydat na obranu stovky miliard eur.
Ministr Dvořák redakci sdělil, že shodou okolností měl v úterý možnost mluvit o této věci eurokomisařem Serafinem, který má finance v portfoliu. „Požadavek na zvýšení příspěvků členských států do rozpočtu EU má v tuto chvíli zřejmě větší podporu než jiná možná řešení. Všichni si ale uvědomujeme, že zvýšení výdajů na obranu a bezpečnost se v současné situaci nelze vyhnout,“ řekl ministr Dvořák.
Na zvýšení výdajů tlačí ale i americký prezident Donald Trump v rámci NATO. Ten hovoří dokonce až o pěti procentech, což je pro řadu států – včetně Česka – podle jejich představitelů nesplnitelné. Trumpova administrativa zároveň rozvířila vody právě schůzkou v Rijádu, kam nepřizvala nikoho z Evropy.
Podle českého ministra pro evropské záležitosti ani poslední vývoj neznamená nutnost opustit fungující systém naší obrany a bezpečnosti v rámci NATO. „Posílení evropského křídla Aliance je ovšem nezbytné a tento požadavek ze strany USA je logický a pochopitelný. Rozhodně není ani ničím novým, co by se objevilo až po znovuzvolení Donalda Trumpa,“ řekl deníku Echo24 Dvořák.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Lipavský: Babiš se nemusí rozčilovat, bezpečnost Evropy nestojí na jedné neformální schůzce
Mluvčí vlády Lucie Ješátková deníku Echo24 v pondělí zaslala postoj premiéra Petra Fialy (ODS) s tím, že podle něj další neformální diskuse, navíc týden po Evropské radě a pár dní před německými volbami, nikam nevedou a Evropa po další večeři vážněji brána nebude. „Je třeba začít konat. V první řade revidovat Green Deal ve prospěch posílení konkurenceschopnosti, zásadně omezit byrokracii, důsledně vyhošťovat migranty, kteří se provinili proti našim zákonům, a investovat do naší obrany a bezpečnosti. Je třeba neztrácet čas a přistoupit k činům,“ citovala Ješátková premiéra.
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) pro Echo24 uvedla, že pokud by k dohodě o příměří na Ukrajině v blízké době došlo, je nutné, aby západní země poskytly Ukrajině skutečné a spolehlivé bezpečnostní garance, které Rusko odradí od další agrese. „Současné diskuse o zapojení ČR považuji za velmi předčasné, záležet bude na konkrétních parametrech případného příměří a míře zapojení našich spojenců, a to včetně americké podpory,“ uvedla ministryně obrany.