„Žádná základna u nás nebude.“ Poslanci SPD chtěli po Fialovi záruky k dohodě s USA
Premiér Petr Fiala (ODS) hájil při dnešních sněmovních interpelacích česko-americkou smlouvu o obranné spolupráci. Dohoda není o pobytu amerických vojáků ani o základně, zdůraznil ministerský předseda na dotaz Radovana Vícha z opozičního hnutí SPD. Podle Vícha smlouva vytváří podmínky pro pobyt amerických vojáků a pro výstavbu budov s charakterem velvyslanectví bez přístupu české strany.
„Smlouva neobsahuje žádné rozhodnutí o konkrétní americké přítomnosti ani rozhodnutí o zřízení vojenských základen,“ řekl Fiala. Dohoda je podle něho o podmínkách budoucí spolupráce, přičemž na jejím konkrétním obsahu se budou muset obě země v každém jednotlivém případě domluvit.
Souhlas s ratifikací dohody prezidentem musí dát obě parlamentní komory. Návrh bude součástí programu schůze Sněmovny, která se sejde koncem června. Vích volal po schvalování v celostátním referendu a po vysvětlující doložce, že v Česku nebude americká základna. „Není důvod přijímat žádnou doložku,“ prohlásil Fiala s tím, že Česko mělo mít obrannou smlouvu se Spojenými státy už dávno. „Je rozumná kvůli naší bezpečnosti,“ podotkl.
Součástí dohody je také seznam vojenských zařízení a prostorů české armády, které budou moci americké ozbrojené síly za předem dohodnutých podmínek využívat. Patří k nim plánované logistické centrum Mošnov, které se stalo ohledně americké základny předmětem dotazu Jana Síly (SPD). „Neexistuje žádný záměr ani návrh, aby američtí nebo jacíkoli vojáci ze zahraničí v Mošnově působili. Nikdo nic takového nepřipravuje,“ uvedl Fiala. Připomněl, že i po ratifikaci obranné smlouvy nebude možné, aby v Česku působili, pobývali či měli základnu vojáci cizího státu bez schválení Sněmovnou a Senátem.
Česká vláda schválila dohodu letos v dubnu, v květnu ji ve Spojených státech podepsala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Zhruba čtyřicetistránkový dokument se zabývá mnoha oblastmi, které mohou souviset s možnou přítomností amerických vojáků v Česku nebo spoluprací amerických a českých ozbrojených sil na českém území. Zabývá se například právním postavení amerických vojáků, týká se také ochrany životního prostředí, provozu motorových vozidel americkými vojáky a jejich rodinami nebo třeba postavením dodavatelů amerických ozbrojených sil. Předpokládá také osvobození amerických vojáků od daní a cel v ČR.
Obrannou dohodu nebo obdobný dokument má s USA uzavřenu většina zemí NATO. Z východních členů Severoatlantické aliance zbývá jen ČR. Maďarsko ji přijalo před dvěma lety, na Slovensku schvalování provázela ostrá vnitropolitická diskuse.