Krize v německém solárním sektoru. Pokles poptávky následuje vlna bankrotů
SOLÁRNÍ ENERGIE
Německý solární sektor, dlouhodobě největší trh s fotovoltaikou v Evropě, se potýká s vážnými problémy. Pokles poptávky po solárních panelech způsobil vlnu bankrotů, propouštění a změn strategií mezi firmami zabývajícími se distribucí a instalací střešních panelů, píší Financial Times.
Po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 došlo k prudkému nárůstu poptávky po solárních panelech. Spotřebitelé, kteří čelili rostoucím cenám energií, začali masivně investovat do obnovitelných zdrojů. Rok 2023 byl rekordní – Německo nainstalovalo 15 gigawattů nové solární kapacity, což je dvojnásobek oproti roku 2022.
Mnoho výrobců a distributorů se na tento růst podle Financial Times rychle adaptovalo, rozšiřovalo výrobu, najímalo pracovníky a školilo instalatéry. Solární start-upy předpokládaly pokračování dvouciferného růstu a snažily se získat významný podíl na trhu. Rok 2024 však tyto představy nenaplnil.
Přebytek panelů způsobil pokles cen pro spotřebitele, nicméně investoři ztrácejí důvěru a odvětví, které je klíčové pro zelenou transformaci, se potýká s ekonomickými ztrátami. To podle zástupců sektoru znamená také ohrožení pro zelené klimatické cíle, v nichž měl tento sektor hrát zásadní roli.
Rok 2024 přinesl zpomalení růstu instalací solárních panelů, přestože Německo přidalo 16 GW nové kapacity. Přesto zůstává otázkou, zda se Německu podaří dosáhnout cíle instalovat 19 GW ročně do roku 2030 a stát se do roku 2045 uhlíkově neutrálním, dodává Financial Times.