Piráti se otřásají v základech. Řeší otázku uzavření svého internetového fóra veřejnosti
PIRÁTSKÁ STRANA
Transparentnost patřila vždy k ústředním heslům Pirátů a s tím souvisí i existence internetového fóra, ke kterému má přístup široká veřejnost. V rámci politických stran naprosto specifický prvek, který vedl často ke kritice strany z naivity, jelikož dávala na odiv všechny vnitrostranické spory. S nynějším otřesem ve vedení strany se zdá, že přichází i otřes ve fungování samotné strany. Ta už uzavřela veřejnosti po hlasování členů své jednání o odchodu z vlády, nyní se ale rozjíždí diskuze o tom, že se přístup k fóru omezí trvale.
Pirátské fórum patřilo od počátku k naprosto specifickým prvkům, které u jiných politických stran neměly obdobu. Často se na něm totiž veřejně propíraly vnitrostranické spory i vyjevovaly kupříkladu extrémnější názory některých členů či podporovatelů, které pak musela strana navenek „krotit“.
Mimo jiné se na fóru kdysi rozjela kauza tehdejší kandidátky do vedení Pirátů Jany Michailidu, která v odpovědi na otázku jednoho z členů prohlásila, že je její vnitřní přesvědčení „komunistické, ve smyslu původním (demokratickém)“. To pak vedlo opět veřejně ke značným dohadům napříč zástupci strany.
Ačkoliv na to Piráty dlouhodobě upozorňuje minimálně pozornost médií, až nyní se zdá, že začíná vážná diskuze o změně roky trvající otevřenosti pirátského fóra. A to nepřekvapivě z důvodů, které ilustruje i výše zmíněný případ. Nová pravidla mají vzniknout kvůli tomu, že se „špinavé prádlo nepere na veřejnosti“.
Podle návrhu, za kterým stojí skupina členů strany, má dojít k uzavření pirátského fóra široké veřejnosti a zákazu zveřejňovat bez souhlasu jeho obsah. Pokud nešlo o uzavřená jednání, mohl nyní do diskuzí nahlížet kdokoliv, to se má ale podle návrhu plošně změnit. „Omezení přístupu k internetovému fóru a dalším interním diskusním platformám pouze na ověřené členy strany, registrované příznivce a autorizované dodavatele. Zavedení zásad důvěrnosti pro informace sdílené na těchto platformách, včetně zákazu zveřejňování záznamů konverzací bez souhlasu všech zúčastněných nebo příslušného orgánu strany. Vytvoření nového, veřejně přístupného prostoru pro sdílení oficiálních rozhodnutí a usnesení strany, podobného modelu používanému v Kraji Vysočina,“ popsal hlavní body návrhu jeden z jeho předkladatelů Pavel Knežík.
„Po pečlivé analýze výsledků krajských voleb a s přihlédnutím k průzkumu provedenému v roce 2023 je zřejmé, že nastal čas pro změnu našeho přístupu k interní komunikaci. Průzkum jasně ukázal, že značná část našich podporovatelů je frustrována způsobem, jakým vedeme veřejné diskuse o interních záležitostech. Tyto často nepochopitelné a zdánlivě malicherné spory vytváří dojem nejednotnosti a rozhádanosti, což poškozuje naši image a odrazuje potenciální voliče. Špinavé prádlo se prostě nepere na veřejnosti,“ uvedl k návrhu Knežík.
Současná praxe je podle něj sice v souladu s principy transparentnosti, ale ukazuje se jako kontraproduktivní a poškozuje dlouhodobě stranu. „Nalijme si čistého vína, jako strana jsme paradoxně a to díky nejen naší transparenci nedůvěryhodní. Jak může volič dát hlas nedůvěryhodné, rozhádané straně, která navenek a v očích voliče vypadá nesourodě. Jsem si vědom, že vnitřní stranické konflikty a diskuze tu budou vždy, ale vše končí a padá na přijatém usnesení, kde až většina rozhoduje o tom jaké je oficiální stanovisko strany a tak její vyjádření. Musíme v očích veřejnosti vypadat jednotně a stabilně a toho nedokážeme v situaci kdy každý post je vydáván jako stanovisko Pirátů, naší strany,“ dodal Knežík.
Hlasitě pak „vykopl“ téma pirátského fóra i ministr zahraničí Jan Lipavský. Ten serveru Novinky.cz začátkem týdne řekl, že se Piráti musí zbavit „komoušů“ a stranické fórum uzavřít. „Piráti se musí zbavit komoušů a ultralevičáků. A vypnout fórum. Není možné, aby členská základna progresivní a liberální strany nebyla schopna přistoupit na jakékoli reformy,“ řekl serveru Lipavský.