Podle Bartoše je po osmi týdnech obtížné nový systém stavebního řízení hodnotit
NOV SYSTÉM STAVEBNÍHO ŘÍZENÍ
Systémy digitalizace stavebního řízení i po dvou měsících od spuštění vykazují objektivní potíže. Přesto je projekt po osmi týdnech obtížné hodnotit, řekl dnes novinářům vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Zákonné požadavky systémy podle něj splňují. Další funkcionality se budou dodávat. Nové funkce v Informačním systému stavebního řízení (ISSŘ) využívaném úředníky se budou doplňovat v říjnu po soutěži na novou zakázku. Plnění současné zakázky na jaře zablokoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
Systém podle Bartoše zatím nefunguje stoprocentně, protože to vzhledem k jeho podstatě a zadaným zakázkám ani není možné. MMR chtělo systémy digitalizace stavebního řízení dodávat modulárně, tedy po částech, nikoliv vcelku, jako plánoval dříve resort pod vedením Kláry Dostálové (ANO).
„Systémy běží, byť vykazují problémy, a dále je rozvíjíme podle harmonogramu. Nijak nepopíráme, že v této fázi jsou objektivní potíže, které nás mrzí, a snažíme se je co nejefektivněji a nejrychleji řešit. Jsme v kontaktu s profesními organizacemi a zástupci úřadů a sbíráme zpětnou vazbu tak, abychom vše posouvali k efektivnějšímu fungování a aby byl v systémech uživatelský komfort. Tenhle obří projekt je třeba prostě dotáhnout.“ řekl Bartoš.
Přes portál stavebníka bylo podle posledních dat MMR úspěšně podáno 13.000 žádostí. Úřednici začali pracovat s 11.000 žádostmi. Zahájeno bylo zhruba 8800 řízení a dokončeno z nich bylo 1400. Data podle Bartoše jasně vykazují pozitivní trend.
Konec srpna ministr považuje za klíčový, protože do tohoto termínu slíbil do systému doplnit některé funkce, které požadovali svazy a sdružení obcí a úředníků a stavebníci. Ti dříve chtěli alespoň částečný návrat k využívání původních systémů stavebního řízení v souladu s novým stavebním zákonem. Po úterním jednání s Bartošem, ale již využívání původních systémů nepožadovali, chtějí se ale do budoucna dále podílet na řešení právní nejistoty, kterou chyby v novém systému mohou způsobovat.
Některé požadavky zástupců obcí a stavebníků podle Bartoše nebylo reálné splnit. V současnosti se ale podle náměstka ministra pro místní rozvoj Lukáše Černohorského například spouštějí pilotní projekty, které umožní propojení systémů stavebního řízení se systémy ekonomickými. Po těch volalo hlavně Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů.
Nová veřejná zakázka byla podle vrchní ředitelky sekce veřejného investování, výstavby a sociálního začleňování na MMR Leony Gergelové Šteigrové již vyhlášena. Na začátku září budou podávány a vyhodnocovány nabídky a následně vybrána vítězná firma. Ta na přidávání dalších funkcionalit do ISSŘ bude s MMR spolupracovat po 23. září. ÚOHS vydal na jaře zákaz plnění smlouvy na současnou podobu ISSŘ. Podle úřadu MMR v tomto případě zadalo veřejnou zakázku bez jakékoliv soutěže, aniž pro použití tohoto postupu byly splněny zákonné požadavky.
Se systémy digitalizace stavebního řízení mají od jejich spuštění 1. července problémy úředníci, stavebníci či projektanti. Za problémový rozjezd digitalizace stavebního řízení ministra kritizují opoziční i koaliční politici. Někteří jej vyzývají k rezignaci. Bartoš už dříve uvedl, že z postu ministra pro místní rozvoj odejít neplánuje. Problém by to podle něj neřešilo a považoval by to za útěk od rozdělané práce.
Bartoš také souhlasil se zařazením diskuze o stavebním řízení na první jednání Poslanecké sněmovny po prázdninách a to 11. září. Na zařazení bodu zřejmě na úvod zářijové schůze dolní komory se dnes domluvil organizační výbor. Předseda klubu občanských demokratů Marek Benda po jeho zasedání ČTK a České televizi řekl, že vládní koalice chce nechat Bartoše odpovídat na otázky, které jsou vznášeny ve veřejném prostoru.