Syrští povstalci chtěli ofenzívu zahájit už před rokem, překvapila je válka v Gaze
BOJE V SÝRII
Bojovníci islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) postupují ve své ofenzivě proti syrským vládním vojskům dál směrem na jih od již obsazeného města Aleppo. Ostřelují město Hamá a drony zaútočili na město Homs, uvedla agentura Reuters. Podle vůdce syrské exilové opozice bylo vyhlášení příměří v Libanonu mezi Izraelem a militantním hnutím Hizballáh vhodnou příležitostí zahájit dlouho připravovanou ofenzivu. Bezpodmínečnou podporu režimu prezidenta Bašára Asada dnes vyjádřily Rusko a Írán.
Při ostřelování města Hamá, které kontroluje syrský režim, zahynulo nejméně šest civilistů. S odvoláním na informace exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) to uvedla agentura AFP. Syrská armáda nad městem Homs sestřelila "několik nepřátelských dronů", informovala syrská agentura SANA. Postup povstalců se snaží zastavit syrské a ruské letectvo, které jejich pozice bombarduje. Údery v okolí Halabu a na uprchlický tábor v provincii Idlib zabily sedm civilistů, včetně pěti dětí. Podle Reuters to uvedla Syrská civilní obrana, známá též jako Bílé přilby.
HTS a další ozbrojené skupiny, především Tureckem podporovaná Syrská národní armáda (SNA), zahájily ofenzivu proti vládním vojskům minulou středu a rychle ovládly rozsáhlé oblasti v provinciích Halab a Idlib.
Bojovníci syrské opozice se na ofenzivu začali připravovat před více než rokem, ale její zahájení odložili kvůli válce v Pásmu Gazy a v Libanonu. Agentuře Reuters to v pondělí v Istanbulu řekl předseda syrské exilové opoziční formace Národní koalice sil revoluce a syrské opozice (NCSROF) Hadí Bahra. Haját Tahrír aš-Šám na rozdíl od SNA není součástí NCSROF.
"Měli pocit, že by nevypadalo dobře, pokud by bojovali v Sýrii v době, kdy se válčí v Libanonu," řekl Bahra. Vhodnou příležitostí zahájit ofenzivu se podle něj nakonec ukázalo být vyhlášení příměří v Libanonu minulou středu. Dodal, že válka v Libanonu oslabila Hizballáh, který byl významnou oporou prezidenta Asada v syrské občanské válce, i možnosti různých proíránských šíitských milic v Sýrii a v regionu, což znamená menší podporu syrskému režimu v nynějších bojích.
Libanonské militantní hnutí Hizballáh v tuto chvíli nemá v úmyslu vyslat své bojovníky do severní Sýrie, aby tam podpořili vládní vojska proti povstalcům. S odvoláním na tři zdroje blízké Hizballáhu to v pondělí uvedla agentura Reuters. Jiné dva zdroje Reuters sdělily, že Hizballáh v polovině října z Halabu stáhnul své příslušníky, kteří se podíleli na zajištění bezpečnosti města, a povolal je zpět do Libanonu.
Bezpodmínečnou podporu snahám syrského režimu znovu nastolit "ústavní pořádek" a obnovit stabilitu země oznámil Kreml poté, co prezident Vladimir Putin telefonicky hovořil se svým íránským protějškem Masúdem Pezeškjánem. Rusko je vedle Íránu hlavním spojencem syrského režimu, přičemž v syrském přístavu Tartús využívá námořní základnu, která mu zajišťuje přítomnost ve Středozemním moři.
Od zahájení ofenzivy ve středu 27. listopadu v Sýrii v bojích zahynulo 514 lidí, z nichž 92 tvoří civilisté. S odvoláním na SOHR to dnes uvedla agentura AFP.