Z tajné služby odcházejí klíčoví špioni. Situaci v civilní rozvědce řešil Rakušan s poslanci
ODCHODY DO CIVILU
Poslanci ze sněmovní komise pro kontrolu civilní rozvědky, Úřadu pro zahraniční styky a informace, v úterý jednali s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) i šéfem tajné služby Vladimírem Posoldou. Jedním z témat byla personální situace v této tajné službě. V posledních týdnech se totiž množí zprávy o odchodech zkušených zpravodajců do soukromého sektoru.
„Celé jednání probíhalo v utajovaném režimu, proto není možné z něj poskytovat jakékoli detailnější informace,“ řekla po jednání předsedkyně komise Taťána Malá (ANO). Podle ní odcházejí z úřadu zkušení zpravodajci. Členové komise pak vzali poskytnuté informace na vědomí.
Malá minulý týden ve Sněmovně řekla, že v posledních měsících odešli z civilní rozvědky dva zkušení a klíčoví zpravodajci do soukromého sektoru, a to do vlivné zbrojařské firmy. Podle předchozích informací Radiožurnálu nyní pracují pro Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Michala Strnada.
Podle Malé má službu opustit i její náměstek, který má patrně zamířit do stejné společnosti, přičemž existují i náznaky dalších odchodů. Předsedkyně komise pro kontrolu rozvědky v této věci už interpelovala i premiéra Petra Fialu z ODS, neboť podle ní nejde o obvyklou fluktuaci a odchody zkušených zpravodajců ohrožují národní bezpečnost.
Fiala minulý čtvrtek na interpelaci odpověděl s tím, že jako premiér nemá poznatky o odchodu klíčových zpravodajců a ohradil se proti tomu, aby se takováto věc projednávala veřejně na plénu sněmovny.
Malá se domnívá, že komunikace vládní koalice s opozicí nejen o takovýchto záležitostech by měla být aktivnější. V úterý také řekla, že ji komise pověřila jednáním s Rakušanem o připravovaných legislativních změnách, které by zlepšily pozici ÚZSI.
Úkolem ÚZSI je zabezpečovat zpravodajské informace, které mají původ v zahraničí a jsou důležité pro bezpečnost a ochranu zahraničněpolitických a ekonomických zájmů České republiky.