Cenu za svobodu projevu získali imunologové a další instituce a osobnosti
CENA SOSP
Společnost pro obranu svobody projevu poprvé ocenila instituce a osobnosti, které se podle názoru poroty dlouhodobě staví na podporu svobody projevu. Porota v čele s Vadimem Petrovem rozdala sedm cen a jedno čestné uznání.
Podle organizátorů je smyslem ocenění „vyzdvihnout příklady odvážných jednotlivců i organizací, kteří se dlouhodobě staví na podporu ubývající svobody slova proti umlčování nepohodlných názorů". "Svoboda projevu je základní podmínkou pluralitní demokracie,“ zdůraznila SOSP: „Zejména v době, kdy si připomínáme 35. výročí listopadu 1989, je potřeba si uvědomit, jak křehká tato svoboda může být“.
Prvotní ročník přinesl ocenění i třem institucím. Cenu si odneslo Sdružení mikrobiologů, imunologů (SMIS), které vzniklo v době vrcholící pandemie covidu-19 a upozorňovalo na metodiky státu během covidu a kritizovalo je. "Smíme být zvědaví, nezávislí a svobodní. Smíme se ptát, zkoumat a bádat. Musíme však být vědecky poctiví, zodpovědní a čestní," uvádí Sdružení na svém webu. V minulých měsících pak jedna z předních osobností sdružení doktorka Zuzana Krátká uspěla u soudu, když ji jako členku sdružení Česká televize neoprávněně označila za dezinformátorku. Oceněno bylo také Echo24.
NOVÝ TÝDENÍK: Kde se bere hypochondrie? Esej Terezy Matějčkové v novém Týdeníku Echo
Ocenění si odnesl i Institut Václava Klause. Mezi individuálními oceněnými je také bývalý diplomat ve Francii, někdejší náměstek ministra zahraničí a ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Drulák.
Oceněni byli i dva lékaři. Profesor Jiří Beran, epidemiolog a vakcinolog, ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové, které založil v roce 2001. V době covidu byl za své postoje k vakcinaci zmíněn v článku „Známé osobnosti často propagují dezinformace“ na stránkách ministerstva zdravotnictví. Proti spojení s dezinformátory se ohradil v otevřeném dopise tehdejšímu ministrovi Janu Blatnému. Druhým oceněným lékařem se stal olympijský vítěz a stříbrný medailista v kanoistice (1992 a 1996) Lukáš Pollert z Fakultní nemocnice v Motole. Oceněna byla také publicistka Cecilie Jílková.
Ocenění rovněž získal bývalý poslanec za ODA Oldřich Kužílek, spoluautor zákona o svobodě informací z roku 1999.
Projekt také udělil kolektivní anticenu. "Anticenu dostali všichni bojovnici za cenzuru, omezování svobody slova a jejich věrní a ochotní spolupracovníci. Respektive nebyl vybrán jednotlivec, ale porota rozhodla, že to udělí, jako kolektivní cenu," uvedla SOSP.
Projekt ocenění byl zahájen letos v březnu. „Máme více než tisícovku nominací, ale při výběru finalistů hraje klíčovou roli kvalita a konkrétnost zdůvodnění, nikoliv počet nominací,“ uvedl Vlastimil Veselý, ředitel SOSP. Podle něj byla cílem projektu nejen podpora známých osobností, ale také zviditelnění méně známých hrdinů, kteří se dokázali postavit za své kolegy i za svobodu slova.
Dalšími členy poroty byli například ombudsman Stanislav Křeček, moderátorka Martina Kociánová či publicista Miroslav Korecký.