Bude líp?

Bude líp?
Britští vojáci zachraňují na jednom z bojišť 1. světové války Ježíše Krista a jeho kříž ze zničeného kostela. Foto: Fortunino Matania; The Illustrated London News
2
Komentáře
Dalibor Balšínek
Sdílet:

Nebyl to dobrý rok, byl horší než ty dva předchozí s pandemií covidu, který přinesl první vážná existenční znejistění. V únoru přišla ruská válka na Ukrajině. Obě dějinné události vnesly do společnosti už předtím zkoušené kulturními válkami zpochybňování tradičního hodnotového systému, strach a nejistotu. Nejtěžší a nejzdlouhavější je nalezení cesty k pochopení. Na ní stojí zátarasy dobových reálií, v dnešním kontextu zamořující mozek zmrtvujícím informačním smogem. To se ukazuje jako ta nejnáročnější překážka, protože přemíra informací se paradoxně jeví jako největší nepřítel poznání.

Nová válka v Evropě je samozřejmě děsivější než covidová pandemie, nejen proto, že jsme si nedovedli představit, že vůbec přijde, že opět uvidíme vybombardovaná města a před smrtí prchající děti a ženy, záběry, jaké jsme znali z dobových fotografií Evropy před osmdesáti lety. Když jsem zde v únoru napsal, že východní Evropa se může stát Blízkým východem starého kontinentu, chtěl jsem se mýlit. Dosavadní vývoj událostí to ale naopak potvrzuje.

Nejsme jen pasivními pozorovateli války, její důsledky silně pociťujeme na inflaci, růstu cen energií, ale také na přítomnosti ukrajinských uprchlíků. Téměř pět set tisíc Ukrajinců, kteří u nás našli útočiště, společnost obdivuhodně přijala, protože tato migrační vlna se nijak negativně neprojevila na fungování české společnosti.

Ani nadcházející rok neslibuje návrat do předcovidových, předválečných časů, ale věřme, že bude lepší než ten končící. Připravili jsme pro vás dvojčíslo, výrazně rozšířené vydání, ve kterém najdete čtyři zajímavé rozhovory: se statečným mužem, který vykupuje křesťany z muslimského otroctví v Súdánu, s obdivuhodným lezcem Adamem Ondrou, s předním knižním redaktorem Janem Šulcem; a Jiří Peňás připravil rozhovor s Jitkou Čvančarovou, se kterou si zahrál v televizním seriálu Pozadí událostí.

Samozřejmě najdete také text od Terezy Matějčkové, která popisuje roli otce ve společnosti, když v rodině je a naopak když v ní chybí. Její esej má mnoho zajímavých vrstev a pochopitelně reflektuje postavení otce v nynější době.

Máme tu i text o Ježíši Kristu, ale také o jiných ikonách, jako je Elon Musk, který pochopitelně takový přesah mít nebude. Neskromně přiznáváme, že držíte v rukou povedené vydání, proto doufáme, že budete spokojeni.

Krásné svátky a vše dobré do nového roku.
Další vydání Týdeníku Echo vyjde 5. 1. 2023.

Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články