„Něco, co jsme ještě neviděli.“ NASA objevila pozůstatky života na Marsu
OBJEV VE VESMÍRU
Na povrchu Marsu byla nalezena hornina, jejíž stopy poukazují na to, že zde mohl existovat život na mikrobiální úrovni. Robotické vozítko Perseverance (Vytrvalost) amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na povrchu naší nejbližší planety kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání dávného života na planetě, kde se kdysi vyskytovala voda. Fascinující hornina obsahuje nejrůznější chemické vzorce, rýhy a prohlubně, které poukazují na to, že by kámen mohl před miliardami let hostit mikrobiální formy života či vodu. Geologové a vědci z NASA také dodávají, že pro vyvození závěrů je potřeba dalšího průzkumu, informuje NASA na svém webu.
Perseverance odebrala z povrchu Marsu 21. července vzorek skály ve tvaru hrotu šípu, který je protkaný bílými žilkami síranu vápenatého. To podle NASA znamená, že skálou kdysi protékala voda. Mezi žilkami se nachází molekuly na bázi uhlíku, které jsou považovány za stavební kameny života - mohou ale vznikat i jinými než biologickými procesy. Skalka měří 0,6 metru a vozítko ji prozkoumalo pomocí systému SHERLOC, které analyzuje složení vzorků a organických látek.
Hornina by mohla být odpovědí na otázku, zda byl Mars v dávné minulosti domovem nějaké formy života. Analýza výzkumného robotického vozidla potvrdila, že skála disponuje vlastnostmi indikujícími možnost formy života z dávných dob. Kámen vykazuje chemické znaky a struktury, které mohly pravděpodobně vytvořit dávné formy života před miliardami let.
Our @NASAPersevere Mars rover has found an interesting rock that could be one of the best signs yet that ancient microbial life may have once existed on the Red Planet. However, we'll need to do more research to know for sure: https://t.co/tWpQD6Rcg6 pic.twitter.com/wOfA62VYQo
— NASA (@NASA) July 25, 2024
Podle vědců mohla být na skále tekoucí voda, která vyhloubila jednotlivé rýhy. Mezi rýhami a žilkami síranu se táhnou pásy načervenalé horniny, což naznačuje přítomnost minerálu hematit, který dává Marsu charakteristický rezavý odstín. Kromě toho jsou na kameni také prvky připomínající leopardí skvrny, které tvoří železo a fosfát. Kus horniny byl nalezen na severním okraji údolí Neretva Vallis nedaleko Čejavských vodopádů, což je starobylé říční údolí široké 400 metrů, kde protékala řeka do kráteru nazvaného Jezero.
„Trasu vozítka Perseverance jsme projektovali tak, aby se dostalo do oblastí s potenciálem zajímavých vědeckých vzorků,“ uvedla zástupkyně administrátora Ředitelství vědeckých misí v centrále NASA ve Washingtonu Nicola Foxová. „Tato cesta korytem řeky Neretva Vallis se vyplatila, protože jsme našli něco, co jsme nikdy předtím neviděli a co našim vědcům poskytne mnoho podnětů ke studiu.“
ECHOSALON: „Ne, hrobařem Lidovek nebyl Andrej Babiš.“ O zániku nejstaršího českého deníku
Výzkumníci z NASA už v minulosti uvedli, že skenování zmiňovaných Čejavských vodopádů přineslo zjištění, že zdejší prostředí obsahuje organické sloučeniny a molekuly na bázi uhlíku (ty jsou považovány za stavební kameny života, ale mohou vznikat i nebiologickými procesy).
„Čejavské vodopády jsou nejzáhadnější, nejsložitější a potenciálně nejdůležitější horninou, kterou Perseverance dosud zkoumala,“ řekl vědecký pracovník projektu Perseverance Ken Farley. „Na jedné straně máme první přesvědčivý nález organického materiálu, výrazné barevné skvrny svědčící o chemických reakcích, které by mikrobiální život mohl využívat jako zdroj energie, a jasný důkaz, že skálou kdysi procházela voda - nezbytná pro život. Na druhou stranu se nám nepodařilo přesně určit, jak hornina vznikla a do jaké míry mohly okolní horniny ohřívat Čejavské vodopády a přispět ke vzniku těchto prvků.“
Šestikolový rover Perseverance (Vytrvalost) je zatím největší a nejsofistikovanější vozítko k průzkumu Marsu. Na rudé planetě přistál v únoru 2021 v kráteru Jezero, kde se podle přesvědčení vědců před 3,5 miliardou let nacházela voda. Cílem mise je především hledání známek možného minulého života na Marsu.
KOMENTÁŘ: Ivan Bartoš – muž na odstřel
Aby se potvrdilo, že nasbírané vzorky obsahují důkazy dávného mikrobiálního života, bude je nutné analyzovat v laboratoři na Zemi. NASA je plánuje přivézt zpět v rámci mise plánované v následující dekádě.