Na Slovensko začal proudit plyn z Ázerbájdžánu
NÁHRADA RUSKÉHO PLYNU
Slovenská energetická společnost SPP (Slovenský plynárenský priemysel) se připravuje na pravděpodobný konec dodávek plynu z Ruska. Od začátku prosince tak z více zdrojů směřuje na Slovensko plyn z Ázerbájdžánu. Společnost SPP mluví o diverzifikaci dodávek, kterou chce nadále rozšířit, zároveň však upozorňuje, že pokud dojde ke konci tranzitu přes Ukrajinu, budou dodávky dražší. Informuje Reuters či Ekonomická Pravda.
„Tato spolupráce je důležitým krokem v rámci naší strategie diverzifikace dodávek plynu a přípravy na případné přerušení dodávek přes Ukrajinu,“ uvedla společnost SPP. Současná smlouva o tranzitu plynu mezi Ukrajinou a Ruskem vyprší na konci tohoto roku. Ruští představitelé uvedli, že evropští zákazníci mají nadále zájem o pokračování dodávek, ale záleží na ukrajinské straně. Ukrajinští představitelé sdělili, že smlouvy prodloužit nechtějí. Sám ruský gigant Gazprom v interních dokumentech s pokračováním dodávek nepočítá. Ukrajinský Naftohaz však jedná s ázerbajdžánským SOCAR o možnosti, že by využíval ukrajinské plynovody místo ruských firem.
Od 1. prosince 2024 začala společnost SOCAR dodávat plyn na Slovensko i jinými cestami díky smlouvě s SPP. Dodávky probíhají na základě krátkodobé pilotní smlouvy, obě společnosti uvedly, že doufají v dlouhodobé strategické partnerství. Slovensko se tímto krokem zařadilo mezi dalších 11 evropských zemí, které již využívají ázerbájdžánský plyn, včetně Turecka, Gruzie, Itálie, Řecka a Maďarska.
Slovensko má diverzifikované tranzitní trasy pro případ výpadku tranzitu přes Ukrajinu, mezi něž patří plynovod z Německa přes Českou republiku a jižní trasa využívající plynovod Turk Stream. Tato infrastruktura může přepravovat ruský nebo ázerbájdžánský plyn. Část dodávek má vést i přes Rakousko, uvedlo SPP bez upřesnění detailů.
SPP upozornila, že přerušení dodávek přes Ukrajinu by znamenalo zvýšení nákladů. „Pokud by společnost přišla o dodávky z Ruska a musela celý potřebný objem nakoupit z jiného zdroje a fyzicky jej tranzitovat na Slovensko, znamenalo by to zvýšení nákladů nejméně o 140 milionů eur,“ uvedla firma.