Každý čtvrtý je závislý na státu
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
DOSTAVBA DUKOVAN
Stavba nových jaderných bloků je nevyhnutelná. Jeden jaderný blok v Dukovanech musí v budoucnu nahradit výkon těch stávajících, druhý blok je nutné postavit ...
Vláda Petra Fialy slíbila na tento týden ofenzivu omezení státních výdajů. Dlouho k ní sbírala odvahu a neustále ji odkládala. Ty peníze totiž musí někomu zcela konkrétnímu vzít. Stát je v obrovských dluzích, protože těch tažných, kteří ho ze svých daní financují, je méně než těch chovných, kteří od státu berou. Na platech, dávkách, dotacích.
Skvělý sociologický průzkum, jak moc je závislost na státních penězích chronická, teď nabídli díky své „signature“ transparentnosti Piráti. Všechny příjmy z eráru musí podle svých vlastních pravidel uvádět do speciálního registru. A ten ukázal, že ve straně, která má 1184 členů, jich má 267 nějaký příjem z veřejných peněz. To znamená jeden ze čtyř. A to jsou jen ti, kdo skutečně poctivě po pirátsku příjem nahlásili. Někteří, jako třeba předseda strany a vicepremiér Ivan Bartoš, na to zapomněli a reagovali až na upomínku. Takže skutečné číslo pirátského napojení na veřejné penězovody může být výrazně vyšší.
Vládní strana, přirozené, řeklo by se na první pohled. Jenže ta strana má jen čtyři poslance, tři ministry, tři europoslance a dva senátory. Pak je ještě několik měst, kde vládne, včetně Prahy. Kde jsou ale ty další dvě stovky Pirátů, kteří žijí z veřejných peněz?
Vládní angažmá těch, kdo chtěli věci dělat úplně jinak než „tradiční“ politické strany, zjevně vedlo ke stejnému výsledku. K napojení vlastních lidí na státní penězovody.
Zajímavá by byla studie, jak je to u členů dalších, výrazně masovějších stran, než jsou Piráti. A ještě zajímavější by byl pořádný průzkum, kolik obyvatel České republiky bere od státu nějaké peníze. Ať už plat, dávku, nebo dotaci. Jen důchodců, již jsou plně závislí na příjmu od státu, je dva a půl milionu. K tomu je potřeba připočíst necelých 500 tisíc státních zaměstnanců (přesně to loni bylo 499 065). Jsme na třech milionech. Pak další stovky tisíc těch, kdo berou alespoň nějakou sociální dávku. A další stovky tisíc těch, kdo jsou nějakým způsobem závislí na nějaké státní dotaci. Nebo pracují pro firmu, jež z těch státních dotací žije.
Těch, kdo mají v účtu mezi tím, kolik státu na daních platí a kolik od něj berou, záporné skóre, bude už na první pohled výrazně víc než polovina ze zhruba osmi milionů lidí s volebním právem.
Pak je zajímavý pohled, jak je to mezi voliči jednotlivých stran. Celkově platí, že mezi voliči vládních stran je těch, kdo od státu víc berou, než mu platí, víc než mezi těmi, kdo podporují opozičního Andreje Babiše, Tomia Okamuru nebo sociální demokraty, kteří se do sněmovny nedostali.
Je mezi nimi naopak více těch, kdo jsou čistými plátci. A ocení, když vláda tu spirálu závislosti na erárních penězích zastaví. I Petr Fiala má, stejně jako Andrej Babiš, rád vnitrostranické průzkumy na citlivá témata. Snad si i tohle nechala vládní koalice otestovat a dodá jí to odvahu k odříznutí části společnosti od státních penězovodů.
Piráti by mohli začít u sebe. Ivan Bartoš před vstupem do politiky rád říkal, jak dobře se živil v soukromém sektoru a o kolik si v politice finančně pohoršil. I svým straníkům by mohl doporučit, aby se živili mimo veřejné peníze.