Německé volby by po krachu semaforu vyhrála CDU, říká čerstvý průzkum
PŘEDČASNÉ VOLBY V NĚMECKU
Většina Němců si přeje, aby se předčasné volby konaly co nejdříve. To by hrálo do karet nejsilnější opoziční straně CDU/CSU Friedricha Merze, jehož konzervativní unie je po rozpadu vládního semaforu na příznivé vlně a volby by podle prvního průzkumu po krachu koalice s 32 procenty vyhrála. Současná vládní koalice v čele se sociálně-demokratickým kancléřem Olafem Scholzem naopak u voličů ztrácí.
Z aktuálního průzkumu agentury INSA pro deník Bild vyplývá, že pokud by se dnes konaly předčasné volby, zvítězila by v nich opoziční Křesťansko-demokratická unie CDU/CSU s 32 procenty. Naopak kancléřova SPD ztratila oproti minulému týdnu jeden procentní bod a momentálně je pouze na 15 procentech. Zelení, kteří jsou součástí vládního semaforu, zůstávají na 10 procentech. A FDP, jejíž odchod z vlády způsobil ústavní krizi, je na čtyřech procentech, takže by se do Bundestagu nedostala. Opoziční strana Alternativa pro Německo (AfD) by podle průzkumu získala 19 procent.
Dohromady by všechny tři strany, které tvořily až do středy vládní semafor, získaly pouze 29 procent hlasů, což je stále méně než CDU/CDU Friedricha Merze, který by tak dnes měl největší šanci stát se kancléřem.
„Pokud ty volby dopadnou zhruba tak, jak předpovídají prognózy, vznikne s největší pravděpodobností vláda CDU/CSU a FDP, případně je ve hře i spojení s SPD nebo Zelenými,“ komentoval v pátek pro Echo24 šance jednotlivých stran politolog z Lukáš Novotný z Filozofické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.
Z průzkumu pro Bild také vyplývá, že celkově panuje hluboká nespokojenost s kancléřem Olafem Scholzem a jeho ministry. S prací Scholze je nespokojeno 72 dotázaných, 62 procent s ministrem hospodářství Robertem Habeckem (Zelení) a 58 procent také s prací bývalého ministra financí Christiana Lindnera.
Nejlepší hodnocení získal opoziční lídr Friedrich Merz z CDU. Většina je však s jeho prací také nespokojená. Merz si také vede daleko nejlépe, pokud jde o otázku, kdo by měl být příštím kancléřem.
V minulé volební kampani kancléř Scholz vedl kampaň se sloganem „Respekt k vám“. Ale právě tento respekt většině dotázaných u kancléře chybí. Jeho chování k politickým oponentům považuje za neuctivé 53 procent lidí a chování k občanům dokonce 59 procent. 77 procent dotázaných se vzhledem k vývoji v posledních dnech obává o budoucnost země.
A co říkají na poslední vývoj v Berlíně občané? Bild si dělal průzkum přímo na ulicích a několik lidí řeklo, že předčasné volby byly vzhledem ke sporům uvnitř vlády nevyhnutelné. „Byly to roky hádek, to nebylo dobré,“ říká Vladimira Bigusová, důchodkyně z Hamburku.
Joshua Quandt, student obchodu z Hamburku, zase řekl, že vyhození ministra financí Lindnera z vlády nebyl dobrý krok. „Jeho nápady byly dobré, důležité je posílit ekonomiku. Vláda měla najít společné řešení. Nemůžete někoho vyhodit jen proto, že má jiný názor.“
Podle důchodce z Memmingenu Ulricha Wolffa bylo jasné, že se vládní koalice rozpadne. „Potřebujeme okamžitě nové volby. Scholz to zatím jen oddaluje, aby mohl být za tři čtyři měsíce v lepší politické pozici.“