Soud poslal do vazby ředitele jihlavské nemocnice Veleva
ŘEDITEL VE VAZBĚ
Soud poslal do vazby ředitele Nemocnice Jihlava Lukáše Veleva. Novinářům to po skončení vazebního jednání řekl jeho právní zástupce. Muže spolu s dalšími devíti lidmi stíhá policie kvůli podezření z korupce při nákupu zdravotnického materiálu. V kauze je obviněn například i bývalý generální ředitel ústecké Krajské zdravotní (KZ) Petr Malý, kterého představenstvo po jeho zadržení odvolalo z funkce.
Státní zástupce navrhl uvalit vazbu na pět z deseti obviněných. Soud všem jeho návrhům vyhověl. Do vazební věznice poslal kromě Veleva i Malého a podnikatele Tomáše Buriana, Miroslava Hůserka a Jana Máru. Burian podle informací Deníku N organizovanou skupinu ovlivňující veřejné zakázky v krajských nemocnicích řídil.
"Obvodní soud pro Prahu 9 vyhověl ve všech případech mým návrhům na vzetí obviněných do vaby," uvedl žalobce Lukáš Jindra. Rozhodnutí však podle něj ještě nenabyla právní moci. Obvinění si podali stížnost nebo ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Velev podle svého právníka skončil ve vazbě z důvodu možného ovlivňování svědků.
Policie v pondělí zasahovala v sídlech krajských nemocnic a začala trestně stíhat deset lidí včetně generálního ředitele a manažerů zadavatele a šéfů dodavatelů zdravotnické techniky. Kvůli tomu, že byla dodávka části lékařského vybavení pro nemocnice spolufinancována Evropským fondem pro regionální rozvoj, se případu ujal Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO). Policie podle něj zatím zdokumentovala škodu milion eur, tedy zhruba 25 milionů korun. Vyšetřování ale nadále pokračuje a suma nemusí být konečná.
Deník N v úterý uvedl, že ředitelé krajských nemocnic na základě příkazů majitele společnosti A Pharm Česká republika Buriana ovlivňovali veřejné zdravotnické zakázky tak, aby je vyhrávaly spřátelené firmy. Společnosti si zakázky uměle navyšovaly zhruba o deset procent, které si pak skupina rozdělovala, stojí podle serveru v usnesení o zahájení trestního stíhání. Podnikatel podle kriminalistů členům skupiny vyhrožoval násilím nebo postihem od spřátelených policistů.
EPPO tvrdí, že organizovaná skupina nejméně od roku 2022 systematicky manipulovala s veřejnými zakázkami na zdravotnické potřeby pro nemocnice ve prospěch předem vybraných dodavatelů a v některých případech nakupovala zdravotnické vybavení bez zahájení zadávacího řízení. Šlo například o operační stoly, zařízení pro laparoskopické a artroskopické operace, endoskopy, defibrilátory, chirurgické vrtačky a ventilátory.
Představenstvo Krajské zdravotní v pondělí večer odvolalo generálního ředitele Malého. Šéfa Nemocnice Jihlava Veleva se rada Kraje Vysočina zatím odvolat nechystá. Zadržení se podle hejtmana Vítězslava Schreka (ODS a STO) může stát komukoliv, a není tak důvodem k odvolání.
Podle serveru Seznam Zprávy ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v reakci na pondělní policejní zásah zastavilo financování projektů obou nemocnic. Celkově jde o podporu ve výši 959 milionů korun. Nemocnice zatím informace o zastavení dotací nemají.