První piloti prošli v USA výcvikem na F-35. Bez opravy letiště v Čáslavi se ale nepohneme
STÍHAČKY PÁTÉ GENERACE
První piloti budoucích českých stíhaček F-35 mají za sebou týden výcviku ve Spojených státech. Zatím cvičí jen na simulátorech. Do kokpitu usednou až v roce 2029, kdy se předpokládá, že výrobce letadel Lockheed Martin uvolní první kusy pro Česko. Součástí projektu přezbrojení na stíhačky páté generace bude i rozsáhlá modernizace vojenské základny v Čáslavi. Ministerstvo obrany potvrdilo, že smlouvu na projekt přestavby letiště plánuje uzavřít do poloviny letošního dubna.
Česko zaplatí za 24 stíhacích letounů přibližně 150 miliard korun. Půjde tak o nejdražší armádní zakázku v moderních českých dějinách. První letouny by k nám měly přiletět v roce 2031 a poslední kusy v roce 2034. Minulý týden začala týdenní příprava prvních českých pilotů přímo v USA. Ministerstvo obrany redakci deníku Echo24 sdělilo, že výcvik pilotů na simulátorech bude probíhat jednou ročně. A to až do doby, kdy sjedou z linky první české stíhačky. Na těch amerických čeští piloti cvičit nesmějí a jde o standardní proces.
„Výcviku se bude účastnit osm až dvanáct pilotů. Pro pozemní personál budou organizovány seznamovací kurzy týkající se údržby motorů a systémů letounů. Čeští piloti budou poprvé létat s letouny vyrobenými pro ČR v roce 2029, při výcviku v USA,“ přiblížil pro Echo24 za ministerstvo obrany Rostislav Fridrich.
Modernizace Čáslavi? Do půlky dubna má být podepsáno
Nezbytnou součástí přípravy na dodání stíhaček páté generace pak bude na české straně modernizace základny v Čáslavi. A rozhodně by nemělo jít pouze o kosmetické změny. Američané si kladou vysoké požadavky například na zabezpečení hangárů. Důvodem je hlavně ochrana jedinečných technologií, kterými F-35 disponuje. Kromě zabezpečení a zvláštní údržby vyžadují „neviditelné letouny“ s technologií stealth třeba i klimatizované hangáry.
Současné hangáry na čáslavském letišti většině požadavků ani zdaleka nevyhovují, takže se budou muset vybudovat úplně nové. Nutnou rekonstrukcí projde také vzletová, přistávací i pojezdová dráha, které byly vybudovány už v 50. letech minulého století.
Vše bude přitom nutné dokončit ještě před příletem prvních strojů v roce 2031. Ani ministerstvo obrany ale zatím neví, na kolik miliard by měla modernizace letiště v Čáslavi přijít. „Platí, že náklady na celkovou modernizaci budou postupně upřesněny, a to mimo jiné i v souvislosti se zpracováním projektové dokumentace na akci, která zabezpečuje navazující výstavbu nemovité infrastruktury pro F-35,“ uvedl Fridrich. Ministerstvo podle něj plánuje podepsat smlouvy na zpracování projektové dokumentace k letišti do poloviny dubna 2025 a v roce 2027 následně spustit výběrové řízení na vlastní realizaci stavby.
Francie a Británie preferují vlastní stroje
Stíhačky F-35 se měly stát standardním stíhacím letounem zemí NATO. Po nástupu Donalda Trumpa se ale v Evropě zvyšuje tlak na to, abychom pokryli své obranné potřeby pokud možno z domácí produkce. Lépe řečeno, aby evropské peníze podporovaly evropský zbrojní průmysl. Fakt je, že z většiny evropských obranných zakázek v posledních letech profitovaly hlavně Spojené státy. Takový přístup razí například Francie, která žádné F-35 nepotřebuje, protože má vlastní stíhačky Dassault Rafale.
I z Britských ostrovů se v posledních dnech ozývají hlasy, aby tamní vláda nakoupila namísto dalších amerických stíhaček F-35 raději evropské letouny typu Eurofighter, které vyrábí konsorcium firem v čele s britskou zbrojovkou BAE Systems. Na rozdíl od pořízení špičkových letounů ze Spojených států by objednávka 24 letounů zaměstnala jen ve Spojeném Království 26 tisíc lidí na dva roky.
Po F-35 pokukovalo také Maďarsko. To má nyní pronajaté – stejně jako Česko – stíhací letouny JAS-39C Gripen. Nakonec se ale rozhodlo pokračovat v jednání pouze s výrobcem gripenů, švédskou firmou Saab a projevilo zájem o nejmodernější Gripen ve verzi E/F. Nabídku na pořízení moderní verze letounů Gripen dostalo od Švédského království i Česko. Příliš se jí ale nezabývalo s tím, že armáda potřebuje stíhačky páté generace, a vláda tak v lednu 2024 finálně uzavřela smlouvu na nákup amerických F-35. Podobně jako Finsko, Dánsko, Polsko, Německo, Švýcarsko, Rumunsko nebo třeba Izrael.