Agrofert vrátil dotace určené pro malé zemědělce. Úřady je vymáhaly šest let
ZEMĚDĚLSKÉ DOTACE
Koncerny Agrofert a Úsovsko vrátily ministerstvu zemědělství dotace určené pro malé podniky, na které podle auditu Evropské komise neměly nárok. Podle webu iROZHLAS.cz, který dnes o vrácení peněz informoval, se spor týkal dotací na zavlažování a restrukturalizaci sadů. Stát po firmách požadoval 29 milionů korun. Kromě koncernu Úsovsko exministra zemědělství za ANO Jiřího Milka a holdingu Agrofert, patřícího do svěřenského fondu bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), dotace čerpala ještě Pomona Těšetice.
Úředníci vymáhali peníze po firmách od roku 2018, společnosti ale pochybení odmítaly. Rozhodnutí, že peníze musí firmy do tuzemského státního rozpočtu vracet, vydala Evropská komise letos 5. dubna.
Agrofert a Úsovsko vrátily dotace i s úroky 24. dubna a 30. dubna. "Nelze vyloučit, že jedním z důvodů vrácení dotace byla hrozba vydání inkasního příkazu a s tím související nemožnost čerpání národních dotací," uvedl pro iROZHLAS.cz a Český rozhlas Radiožurnál mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.
Auditoři Evropské komise našli chyby během prověrky před třemi lety, na počátku roku 2021. Že se finanční podpora určená pro malé dostala tam, kam neměla, věděli ale čeští úředníci na ministerstvu zemědělství už v roce 2018. Firmy, které měly peníze vracet, se obrátily na soud, který sice dal za pravdu českým úřadům, ale zároveň rozhodl, že dotace se vracet nemusí, protože ministerstvo nemá k jejich vymožení oporu v zákoně, uvádí iROZHLAS.cz. Změna podle něj přišla letos v dubnu s rozhodnutím Evropské komise.
Dotčené firmy mají možnost se opět obrátit na soud. Případné žaloby proti ministerstvu by v takovém případě musely směrovat na pražský městský soud. Podle jeho mluvčího Adama Weniga ale žádná stížnost dosud nepřišla, uvedl rozhlas.