Peníze pro první dámu? Ve hře bylo víc verzí, tlumí Hrad Jurečkovu zpověď
PENÍZE PRO HRAD
Pražský hrad a ministerstvo práce a sociálních věcí se už nějakou chvíli ocitají ve středu pozornosti kvůli kontroverznímu návrhu na zavedení finanční náhrady pro první dámu Evu Pavlovou. Legislativa totiž podle ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) prošla změnami, o kterých nebyl včas informován. Zatímco Hrad relativizuje a tvrdí, že s návrhem nemá nic společného, Jurečka popisuje situaci zcela odlišně.
Podle dosavadních informací má Eva Pavlová dostávat měsíční náhradu ve výši 95 250 korun, Prezidentská kancelář navíc podle zjištění serveru Echo24 navrhla, aby se část prezidentských náhrad mohla převést na Pavlovu manželku. V původní verzi novely MPSV navrhlo uzákonění zcela nové náhrady, jež by činila 30 procent náhrady hlavy státu a příští rok by mohla být 108 300 korun.
Jurečka v pořadu televize Prima vysvětlil, že původní dohoda mezi jeho ministerstvem a Kanceláří prezidenta republiky (KPR) spočívala v tom, že by první dáma mohla čerpat část prostředků z náhrad, které dostává prezident na svou činnost. „Asi před měsícem mě oslovil pan kancléř prezidenta s tím, že po 34 letech je tady situace, kdy první dáma vlastně nemá to své období, kdy pracuje spolu s panem prezidentem při reprezentaci naší země, započítáváno a do důchodu to není vyřešeno,“ řekl Jurečka. Tato úprava byla považována za logické řešení dlouho opomíjené otázky postavení první dámy.
Situace se však změnila poté, co podle Jurečky bez jeho vědomí zaslal kancléř prezidenta Milan Vašina e-mail přímo úředníkům pracujícím na novele, v němž požadoval, aby první dáma dostávala peníze separátně. „Chtěli separátní položku, která bude čistě na tyto náhrady. A u této debaty jsem nebyl. Taková úprava přišla z KPR,“ uvedl Jurečka, který se o změně dozvěděl až ve chvíli, kdy byla novela medializována.
Prezidentská kancelář tuto verzi ale rozmělňuje. „Kancelář prezidenta republiky byla iniciátorem návrhů vedoucí k právní úpravě předložené MPSV. Vycházela přitom z několika variant, jak postavení první dámy v zemi transparentně zastřešit,“ uvedl mluvčí prezidenta Vojtěch Šeliga pro redakci. Dále potvrdil, že mezi KPR a ministerstvem práce probíhala debata o několika variantách řešení a současný návrh předkládaný vládě je v souladu s finálními připomínkami Hradu. „Prezident republiky se jasně k situaci postavení první dámy vyjádřil a KPR nemá nad to žádná další sdělení,“ uzavřel Šeliga.
Prezident Pavel se k otázce náhrad pro svou manželku vyjádřil také v nedávném videu zveřejněném na síti X. V něm uvedl, že první dáma by mohla čerpat prostředky na svou činnost z jeho vlastních náhrad, což bylo v souladu s původními návrhy. Jurečka však tvrdí, že tento výrok byl zveřejněn až poté, co Hrad zaslal e-mail s požadavkem na separátní položku.
„Chtěli separátní položku, která bude čistě na tyto náhrady. A u této debaty jsem nebyl. Taková úprava přišla z KPR,“ řekl Jurečka s tím, že poté volal kancléři, že takto původní dohoda nezněla. Co mu Hrad odpověděl, už Jurečka nesdělil.
„Je mi to úplně trapné, že to mám vůbec komentovat,“ uvedla exministryně financí Alena Schillerová (ANO), která byla s Jurečkou v televizní diskuzi. Podle jejích slov byla z této zprávy konsternovaná.
Další debaty vyvolal i návrh týkající se valorizace renty pro bývalé prezidenty. Jurečka naznačil, že by bylo možné do novely zahrnout také úpravu těchto náhrad. Nyní činí renta pro bývalé prezidenty 50 tisíc korun měsíčně, přičemž dalších 50 tisíc je určeno na náklady na kancelář a asistenta. „I když mám výhrady vůči bývalým žijícím prezidentům, tak jsem pro, že se to má valorizovat. S tímhle problém nemám. Klidně tam toto můžeme doložit,“ uvedl Jurečka.
Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO), která byla s Jurečkou hostem pořadu Partie, se vyjádřila k otázce náhrad pro první dámu kriticky. „Je mi to úplně trapné, že to mám vůbec komentovat,“ řekla Schillerová. Podle ní je požadavek na peníze navíc v současné ekonomické situaci nepatřičný. „Není na to doba,“ uvedla s tím, že rozpočet by měl být veden s maximální opatrností.