Dramaticky přibývá mladých s rakovinou. Studie hlásí 80procentní nárůst
STUDIE O RAKOVINĚ
Dramaticky roste počet lidí mladších 50 let postižených jednou z 29 různých typů rakoviny. Vědecký tým složený ze Skotů a Číňanů zkoumal především případy mladších pacientů v rozmezí od 14 do 49 let a do studie Global Burden of Disease zahrnovali statistiky z celého světa. Celkově došlo v porovnání s rokem 1990 k nárůstu o 80 procent, píše německý deník Bild. Podle Všeobecné fakultní nemocnice v Praze zemře každých 20 minut v Česku jeden člověk na rakovinu a ročně se objeví přes 87 tisíc nových případů.
Vědeckou studii vypracovali odborníci z Edinburské univerzity ve Skotsku a čínské Lékařské fakulty Če-ťiangské univerzity v Chang-čou. Ze zjištění vyplývá, že u různých typů rakoviny roste počet postižených mladších 50 let přesto, že si mnoho lidí myslí, že rakovina postihuje především starší lidi.
Předchozí studie zkoumající podobné trendy se vždy zabývaly pouze vztahem k jednotlivým zemím a konkrétním formám diagnózy. Nejnovější informace ale pracují s daty z celého světa – výzkumníci porovnali data z roku 2019 s počtem případů v roce 1990, kde zjistili, že došlo k nárůstu o 79 procent. Podle studie bylo před čtyřmi lety evidováno na 3,2 milionu nových případů rakoviny u lidí mladších 50 let.
Bild uvádí, že v Německu je diagnóza rakoviny stanovena u 61 procent mužů a z 57 procent u žen. Obzvlášť prudce stoupá počet nových případů rakoviny průdušnice a prostaty, kde se jedná o nárůst o 2,2 procenta za rok. Nejvíce případů úmrtí připadá na rakovinu prsu, průdušnice, plic, střev a žaludku, a nejvyšší výskyt mezi mladšími dospělými panuje ve Spojených státech, Austrálii a západní Evropě.
Cancer in under-50s surges by 79 percent — ‘Western’ diet, alcohol to blame: study https://t.co/UI8uoTo92s pic.twitter.com/eYzEcmjdzY
— New York Post (@nypost) September 6, 2023
Výzkumníci předpokládají, že za nárůstem může stát nadměrná „konzumace červeného masa, alkoholu a tabáku.“ Mezi další „obvyklé podezřelé“ spadá nedostatek pohybu, vysoká hladina cukru v krvi a obezita. Předpokládá se, že výskyt rakoviny bude nadále stoupat a do roku 2030 by se mohl zvýšit o 31 procent, počet souvisejících úmrtí o 21 procent.
Rakovina v Česku
Za posledních 10 let se v Česku zvýšil výskyt zhoubných nádorů o 18 procent. Téměř 60 procentům případů by se dalo zabránit prevencí a včasným záchytem. Preventivní kontroly však třetina české populace zanedbává. Rakovina patří k nejvýznamnějším zdravotním problémům populace dneška. Podle Všeobecné fakultní nemocnice v Praze zemře každých 20 minut v Česku jeden člověk na rakovinu a ročně se objeví přes 87 tisíc nových případů. Za posledních deset let se zvýšil výskyt zhoubných nádorů o 18 procent, uvádí nemocnice na svých webových stránkách.
Na vině je životní styl naší populace – kouření, nadměrné pití alkoholu, obezita, stres či horší kvalita vzduchu. „Česká republika má jednu z nejbohatších nabídek screeningů, hrazených ze zdravotního pojištění, na světě. Rakovina tlustého střeva a konečníku by u řady pacientů v případě včasného podstoupení screeningu vůbec nevznikla. Sám jsem screening podstoupil a není se čeho bát, proto apeluji na všechny, kteří mají nárok na bezplatné vyšetření, aby toto nepodceňovali a screening podstoupili,“ prohlásil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
V Česku je ročně průměrně diagnostikováno více než 87 000 pacientů se zhoubným novotvarem. „Ročně v souvislosti se zhoubným nádorem umírá cca 27 000 pacientů. Celkem v Česku žije cca 600 000 osob se zhoubným novotvarem nebo s minulostí tohoto onemocnění,“ doplnil Národní onkologický program na webu Linkos.