Pistorius kritizoval předem nabízené ústupky Rusku před mírovými rozhovory
JEDNÁNÍ SEVEROATLANTICKÉ RADY NATO
Německo lituje toho, že Spojené státy Rusku nabízejí ústupky ještě před zahájením jednání o míru na Ukrajině. Řekl to před jednáním Severoatlantické rady NATO v Bruselu německý ministr obrany Boris Pistorius. Také případné budoucí členství Ukrajiny v NATO by podle něj nemělo být předem smeteno z jednacího stolu.
Americký ministr obrany Pete Hegseth ve středu řekl, že nepovažuje za reálný návrat Ukrajiny do hranic před rokem 2014 a že v rámci mírového plánu si východoevropskou zemi ani neumí představit v Severoatlantické alianci (NATO). Chtěl by ale místo toho přítomnost zahraničních jednotek na Ukrajině jako bezpečnostní záruku. Německý ministr obrany poznamenal, že je příliš brzy na spekulace o možném nasazení zahraničních vojáků na Ukrajině.
Pistorius podle agentury Reuters také řekl, že by bylo naivní si myslet, že hrozba, kterou představuje Rusko, poleví po uzavření jakékoli dohody o míru na Ukrajině. Mírová dohoda neodstraní provokace ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina, domnívá se německý politik.
K jednáním o míru na Ukrajině se vyjádřil také německý kancléř Olaf Scholz. V rozhovoru s bruselským serverem Politico zdůraznil, že mír na Ukrajině nesmí být vnucený. Jakékoli řešení konfliktu přitom musí zahrnovat Spojené státy. "Je mi velmi jasné, že nesmí nastat řešení, které nezahrnuje také Spojené státy," řekl Scholz. "Dalším úkolem je zajistit, aby nebyl nastolen vnucený mír," dodal kancléř.
Americký prezident Donald Trump ve středu o míru na Ukrajině telefonicky hovořil se svým ruským protějškem Putinem a poté také s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Hegseth řekl, že Trumpovým cílem je "zastavit zabíjení a zajistit mír". Trump je podle něj "nejlepší vyjednavač na této planetě".