Dynamické ceny skipasů v Alpách. Ceny se mohou v závislosti na čase denně výrazně měnit
SKIPASY
Stále více švýcarských lyžařských středisek prodává permanentky za dynamické ceny, což se oproti Česku liší, jak jsme psali zde. To znamená, že je cena skipasu pohyblivá v závislosti na sezóně, dni v týdnu, doby rezervace nebo předpovědi počasí. Švýcarská Nadace na ochranu spotřebitele to však kritizuje. O zprávě informuje Bild.
Více než dvě třetiny lyžařských oblastí ve Švýcarsku využívají dynamické ceny. Švýcarská Nadace na ochranu spotřebitele si dynamických cen všimla zejména u lyžařských areálů, které neuvádějí maximální cenu, neumožňují vrácení peněz nebo výměnu bez dalších poplatků. Bez maximálních cen není jasné, zda jsou ceny relativně levné nebo drahé. Podle Nadace na ochranu spotřebitele se navíc často zákazníkům špatně odhadují náklady v případě těchto pohyblivých cen.
Mezi švýcarské lyžařské oblasti bez maximálních cen patří například Adelboden Lenk, Chäserrug, Engadin St. Moritz, Engelberg Titlis, Flims Laax a Zermatt.
Pokud byste si tedy například chtěli 16. ledna koupit na e-shopu regionu Adelboden Lenk jednodenní skipas do hlavního resortu, jeden tento skipas pro dospělého by vás vyšel na 74 švýcarských franků (přibližně 2000 Kč) v případě neděle 19. ledna, ale jen 67 franků (přibližně 1800 Kč) v případě neděle následující a okolo 60 franků (v rozmezí přibližně 1600 – 1750 korun) v případě dalších nedělí v únoru. V případě vícedenních skipasů, které byste si chtěli například pořídit od jednoho z víkendových dnů, se ceny v závislosti na týdnu mohou lišit i o desítky franků.
V rámci pravidel dynamického cenování, které ovlivňuje i předpověď počasí, jak uvádí samotné stránky lyžařského regionu, se ale právě výše zmíněné může v podstatě kdykoliv změnit.
Ceny dle stránek počítá algoritmus a nikdy neklesnou pod částku, která je v moment, kdy se na stránku díváte, uvedená. Krom zmíněného počasí ceny v případě oblasti Adelboden Lenk dále ovlivňuje fáze sezóny (i v závislosti na tom, jestli se jedná o hlavní nebo vedlejší sezónu), den v týdnu, datum rezervace a aktuální stav rezervací v internetovém obchodě. Obdobné je to i v případě ostatních zmíněných švýcarských lyžařských oblastí, přičemž u některých z nich se může například cena denní permanentky lišit dokonce až o 60 procent v závislosti na čase, kdy si jí zakoupíte.
Dynamické ceny skipasů jsou již několik let k dispozici také v Rakousku v Söldenu, Gurglu, Gasteinu a od minulého roku v Heiligenblutu.
Ve Švýcarsku naopak pozitivně vyčnívají střediska Arosa Lenzerheide a Belalp, která obě uvádějí minimální a maximální ceny a navíc nabízejí vrácení peněz nebo výměnu. „Domníváme se, že lyžařské areály využívají tento dynamické ceny nejen k řízení počtu návštěvníků, ale také k vytváření co největšího zisku,“ uvedla manažerka Nadace na ochranu spotřebitelů Sara Stalder pro portál 20 minut.
Naproti tomu v Česku zůstávají ceny permanentek od konce minulého roku stabilní. Celodenní lyžování na českých horách tuto zimu stojí průměrně 750 až 1000 korun na osobu. Stejně jako minulou zimu téměř dvě třetiny horských středisek drží ceny skipasů z předcházející zimní sezony. Další asi čtvrtina zdraží do tří procent, zhruba 15 procent ski areálů naopak o pět až deset procent zlevní. Jak uvádí Asociace horských středisek (AHS).