Pirátský plán dostupného bydlení má příliš plošný dosah, míní Fiala. „Zúžíme ho na vyloučené lokality“
DOSTUPNOST BYDLENÍ
Návrh zákona o dostupném bydlení, který připravilo ministerstvo pro místní rozvoj pod vedením bývalého ministra a předsedy Pirátů Ivana Bartoše, by podle premiéra Petra Fialy (ODS) měl příliš plošný dosah. V dnešním rozhovoru pro server Blesk.cz uvedl, že by ho chtěla vládní koalice zúžit na vyloučené lokality. Současně je podle předsedy vlády třeba při řešení nízké dostupnosti bydlení v Česku zaměřit se na financování. Koalice podle premiéra uvažuje například o zárukách na hypotéky pro mladé tak, aby bylo možné pořídit si bydlení i s jedním výdělkem v domácnosti.
Fiala zmínil, že za jeho vlády se počet stavěných bytů zvedl. Není také zastáncem změny ve zvyku Čechů bydlení vlastnit, nikoli bydlet v nájmu. Připouští ale, že zvlášť mladí lidé mají s koupí bytů problém.
K schválení připraveného zákona o dostupném bydlení vyzval premiéra před koncem roku předseda nyní opozičních Pirátů Zdeněk Hřib. Mezi prioritami pro poslední měsíce mandátu Sněmovny, které vládní politici vyjmenovávají, norma nefiguruje.
Ze Zprávy o dostupnosti bydlení v Česku, kterou v listopadu zveřejnilo ministerstvo pro místní rozvoj, na nákup vlastního průměrně velkého bytu potřebují české domácnosti pět ročních platů. Česko patří také mezi čtyři země Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, ve kterých se dostupnost nájemního bydlení od roku 2008 nezlepšila. V Praze náklady na bydlení v nájmu dosahují až třetiny příjmů domácnosti, zatímco v menších obcích mohou být 15 procent. Náročnost na pořízení vlastního bydlení se zvyšuje, a to hlavně ve větších městech.