České děti zabředávají do digitální závislosti, téměř polovina chlapců sedí denně u online her
PRŮZKUM MEZI DĚTMI
V České republice se nově mluví o Generaci online a tuzemským dětem hrozí digitální závislost. Čím dál více dětí, mladistvých a teenagerů se stává závislých na digitálních médiích, uzavírají se ve virtuálním světě, kde tráví většinu svého volného času. Dívky jsou hlavně na sociálních sítích, zatímco chlapci si užívají především hraní videoher. To může způsobovat fyzické i psychické problémy napříč nejmladší generací (kyberšikana, úzkosti, deprese, nízké sebevědomí, sebepoškozování, apod.). Řešením je digitální detox.
Nejedná se o žádnou novinku, ale naopak o přirozený a logický vývoj věcí. Digitální technologie se staly neodmyslitelnou součástí každodenního života, což se pochopitelně a nejvíce projevuje u dětí a dospívajících. Stačí se rozhlédnout v autobuse nebo na školním dvoře – téměř každý školák má v ruce telefon a je ponořený do sociálních sítí, online her nebo sledování influencerů. Závislost na digitálních technologiích se v Česku stává stále větším problémem, což potvrzují nejen odborníci, ale i statistiky, uvádí Institut pro politiku.
Podle výzkumu Univerzity Palackého v Olomouci se v roce 2022 potýkalo s problémovým užíváním digitálních médií 8 procent českých školáků, přičemž o čtyři roky dříve to bylo 5 procent. Dívky tráví většinu času na sociálních sítích, zatímco chlapci se více věnují online hrám – denně u nich sedí téměř polovina z nich. Experti varují, že nadměrná konzumace digitálního obsahu má negativní vliv na psychické i fyzické zdraví dětí a oslabuje jejich schopnost navazovat reálné sociální vazby. V krajním případě může dojít i k sebepoškozování či sebevraždě, píše Irena Krcháková ve studii Závislost dětí na digitálních médiích a hrozby online světa.
Když nastoupíte do autobusu, tramvaje nebo jenom čekáte na zastávce a rozhlédnete se, tak uvidíte spoustu dětí s mobilními telefony v rukou. Tráví čas na sociálních sítích jako je Facebook, Instagram, TikTok, Snapchat nebo hrají mobilní hry. Závislost na digitálních technologiích je stále větší problém a čísla vykazují setrvalý nárůst. S intenzivním užíváním internetu se pojí také hrozby, kterým jsou nezletilí vystaveni – kyberšikana, online grooming, dezinformace, sexuální zneužití či falešná reklama.
Online hry: Chlapci jsou naopak náchylnější k nadměrnému hraní videoher, přičemž 48 procent z nich hraje denně. Hraní her se může stát únikovým mechanismem od problémů ve škole nebo doma, což zvyšuje riziko izolace a ztráty motivace k běžným aktivitám.
Kyberšikana a online grooming: Závislost na internetu přináší i hrozbu kyberšikany, tedy útoků na děti prostřednictvím sociálních sítí či chatu. Další nebezpečí představuje online grooming, kdy se dospělí predátoři vydávají za vrstevníky, aby dítě zmanipulovali a zneužili.
Psycholožka Anna Malá upozorňuje, že děti často nedokážou samy rozpoznat míru závislosti a rodiče ji mnohdy přehlížejí. „Pro dnešní generaci je být online stejně přirozené jako dýchat. Bohužel si ale neuvědomují, jak moc jim digitální svět škodí – a rodiče to podceňují,“ říká. Závislost na internetu není jen otázkou ztraceného času, ale může vést k vážným problémům jako jsou úzkosti, deprese nebo narušení spánkového režimu.
KOMENTÁŘ: Test zřícením
Proč se děti stávají závislými? Důvodů je podle odborníků několik. Především jde o snadnou dostupnost internetu a sociální tlak, kterému jsou mladí lidé vystaveni. „Děti nechtějí být outsiderem. Pokud nemají přístup k aktuálním trendům nebo nejsou součástí populárních online skupin, mohou se cítit vyloučené,“ vysvětluje dětský psycholog Michal Novotný. „Rodiče často dovolí dětem trávit čas u mobilu, aby měli klid. Ale tím se z online světa stává hlavní náplň jejich volného času.“
Digitální závislost však není jediným rizikem online světa. Kyberšikana, online grooming a dezinformace patří mezi největší hrozby, kterým jsou děti vystaveny. Podle údajů České školní inspekce čelilo kyberšikaně nebo jiným formám internetové agrese 57 procent základních škol a 63 procent středních škol, což je výrazný nárůst oproti předchozím letům. Děti se setkávají s urážlivými zprávami, manipulací, vydíráním nebo dokonce falešnými identitami dospělých predátorů, kteří se snaží získat jejich důvěru.
Zhoršení školního prospěchu: Děti tráví tolik času na internetu, že zanedbávají školní povinnosti. „Hraní her je pro ně důležitější než příprava na testy,“ říká učitelka Lucie Hrdličková.
Fyzické problémy: Sezení u mobilu či počítače vede k bolestem zad, špatnému držení těla a obezitě.
Podle odborníků je klíčem k řešení tohoto problému osvěta a prevence. Rodiče by měli svým dětem nastavit jasná pravidla pro používání technologií (mobily, tablety, počítače, apod.), podporovat offline aktivity a především otevřeně komunikovat o tom, co děti na internetu dělají. „Vzdělání je jediná forma prevence. Základem je otevřená komunikace s dětmi, vzdělávání o bezpečnosti na internetu a důsledná kontrola času, který tráví online,“ říká odbornice na kybernetickou bezpečnost Lucie Nováková.
PODCAST: Motorista Macinka: Rosteme, ale ODS a ANO nám berou agendu. Do Prahy zvu Tuckera Carlsona
Podporujte offline aktivity: Sport, hudba, čtení nebo rodinné výlety.
Buďte vzorem: Pokud dítě vidí rodiče s telefonem v ruce celý den, těžko ho přesvědčí o škodlivosti digitální závislosti.
Vzdělávejte děti o bezpečnosti online: Učte je, jak rozpoznat dezinformace, fake news a kyberšikanu.
Důležitou roli hraje také školství. Odborníci varují, že současný vzdělávací systém nedostatečně připravuje děti na bezpečný pohyb v online světě. „Je nutné učit děti nejen jak technologie používat, ale hlavně jak s nimi zacházet bezpečně a zodpovědně,“ tvrdí vrchní rada z odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR Lucie Kosová. Pokud rodiče a školy nezačnou aktivně jednat, může vyrůst generace dětí s vážnými psychickými i sociálními problémy. Řešením je digitální detox, nejen pro děti, ale i pro celou společnost.