Můžeme být Švýcarskem, ale nevyužíváme potenciál. Green Deal byl moc ambiciózní, říká Jahn
PODCAST ECHO PAVLA ŠTRUNCE
Hostem Echa Pavla Štrunce byl Martin Jahn, člen představenstva Škoda Auto a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy. V rozhovoru tvrdí, že i přes škrty v německém koncernu Volkswagen zůstává česká Škoda Auto v mimořádně dobré kondici. Firma se drží na vrcholu evropského trhu hlavně díky pragmatické kombinaci německé preciznosti a české vynalézavosti. „Škoda je v současné době ve velice dobré situaci, možná nejlepší za posledních 30 let,“ řekl Jahn a dodal, že firma dosahuje rekordních zisků i příjmů.
Celá audio a video verze zde.
Jahn mluví i o tom, jakou pozici si automobilka v rámci koncernu drží: „Před několika lety byla diskuze, jestli by Škoda neměla být takovou Dacií koncernu, značkou, která by vyráběla ty nejlevnější vozy. Nám se z toho podařilo utéct. Naše náklady v České republice už neumožňují vyrábět velmi levné vozy. Musíme vyrábět kvalitní auta, která mají svou cenu, a která nám umožní tvořit rozumný profit.” Škoda se podle jeho slov rozhodla pro strategii směřující k vyšší kvalitě a vyšší cenové úrovni, a ne pro pozici levné automobilky podobné Dacii.
Na otázku, zda by Škoda mohla následovat příklad německých továren, které Volkswagen plánuje uzavřít, Jahn reagoval, že by muselo dojít k „extrémnímu propadu celkového trhu v Evropě“ nebo k prudkému nárůstu nákladů, aby byla výroba v Česku ohrožena.
Martin Jahn vyjadřuje skepsi k ambiciózním cílům Green Dealu, zejména v souvislosti s přechodem na elektromobilitu do roku 2035. Podle něj tento cíl nemusí být realistický, a Evropa by měla své plány přehodnotit. „Byly to příliš ambiciózní závazky. Zákazníci nejsou připraveni na plný přechod na elektromobily a ostatní regiony světa nemají ani takovou ambici, ani schopnost přejít na 100% čistou mobilitu. Je potřeba tyto závazky přehodnotit a podívat se na realistický scénář, jak přechod na bezemisní mobilitu plnit.“
„My bychom mohli být na úrovni Rakouska, Švýcarska, nebo Holandska. Není žádný důvod, abychom na jejich úrovni nebyli, ale nevyužíváme náš potenciál. Máme příliš rigidní trh práce, nemáme dobrou podporu aplikovaného výzkumu a vývoje, systém technického vzdělávání začíná zaostávat. Co nás brzdí je přílišná byrokracie a nedostatečné investice do vzdělávání a inovací. To jsou věci, o kterých mluvíme už dlouho, ale bohužel se nám je nedaří řešit,” říká Jahn k potenciálu České republiky, který podle něj není plně využitý.
Škoda Auto si sama vybudovala vlastní vzdělávací systém, včetně univerzity a odborných škol, aby si zajistila kvalifikované pracovní síly. Zároveň však Jahn apeluje na nutnost širšího reformního přístupu v Česku.
Zkrácená verze na YouTube zde.