Třetina Američanů by na Ukrajinu poslala americké vojáky
PODPORA UKRAJINY V USA
Obyvatelům Spojených států není osud Ukrajiny lhostejný. Dokonce by byli ochotní na Ukrajinu vyslat americká vojska. Vyplývá to z výzkumu mezi 1500 respondenty pro časopis Newsweek. V něm se pro vyslání amerických vojáků na pomoc Ukrajině vyslovila třetina respondentů. Přibližně stejný počet respondentů se vyslovil silně proti této možnosti. Spojené státy jsou nejsilnějším podporovatelem Ruskem napadené Ukrajiny, když poslaly na Ukrajinu už 43 miliard dolarů vojenské pomoci.
Současná americká administrativa Joe Bidena Ukrajinu od počátku invaze v únoru 2022 silně podporuje. Joe Biden však vyslání amerických jednotek na Ukrajinu odmítl. Několikrát však zopakoval, že Spojené státy budou Ukrajinu podporovat, dokud to bude potřeba.
Otázka budoucí podpory Ukrajiny rezonuje u některých amerických prezidentských kandidátů. Prezidentské volby se v USA budou konat na podzim 2024. Například bývalý americký prezident Donald Trump v minulosti prohlásil, že by mír na Ukrajině vyjednal během 24 hodin. Na konci roku 2022 ukázal průzkum Council on Global Affairs, že podpora vojenské pomoci Ukrajině mezi americkým obyvatelstvem klesá, stále je však nadpoloviční. Echo24 o tom informovalo zde.
O to překvapivější jsou výsledky současného výzkumu. V něm respondenti odpovídali na otázku, zda by podpořili vyslání amerických vojáků na Ukrajinu. Většina předcházejících průzkumů se tázala obecně na podporu Ukrajiny, otázka na přímou intervenci a pozitivní reakce na ní je v průzkumech veřejného mínění nová. Silně tento nápad podpořilo 31 % respondentů. Nejčastější byla tato odpověď mezi lidmi od 27 do 42 let. Mladší ročníky odpovídaly nejčastěji, že takovou možnost podporují. Zároveň platí, že čím starší respondent, tím větší odpor k takovému řešení. Třetina Američanů starších 59 let vyslání vojsk nepodporuje a 25 % je silně proti. Deset procent respondentů odpovědělo, že neví.
Výzkumníci se také amerických voličů ptali, jak se dívají na členství Ukrajiny v NATO. Na otázku, která hýbala mezinárodní politikou v minulých týdnech v souvislosti se summitem NATO ve Vilniusu, odpovědělo kladně 47 % dotázaných. Čtvrtina by dokonce Ukrajinu do NATO přijala okamžitě. To členové NATO na summitu odmítli, když Ukrajině poskytly země G7 bezpečnostní záruky a uvedly, že Ukrajinu přivítají v alianci poté, co válka skončí. Podobný názor projevilo 37 % respondentů. Odmítavě se ke vstupu do NATO stavělo pouze 15 % lidí. Přibližně třetina se ke vstupu stavěla neutrálně a opět desetina uvedla, že neví.
V současnosti se na Ukrajině nachází pouze jednotka americké námořní pěchoty, která slouží k ochraně americké ambasády v Kyjevě. Ukrajinští vojáci k výcviku od svých západních spojenců cestují mimo Ukrajinu.