Za Fialy roste regulace a kontrola. Česku začne chybět ruská nafta a benzin, míní šéf Slovnaftu
NOVÉ VYDÁNÍ TÝDENÍKU ECHO
Trendem doby je bohužel to, že se velmi rychle rozrůstají řady těch, kdo si od státu berou nějaké peníze. A protože stát má zároveň problém vybrat dost peněz na to, aby tu čím dál větší závislou část společnosti mohl platit, a vzniká podezření, že mu někde peníze utíkají, přichází se stále novými regulacemi a kontrolami, kterými chce lidi svazovat. Tím dál zvyšuje moc nad nimi. Prudce roste intenzita návrhů na regulaci a kontrolu, píše Lenka Zlámalová v novém vydání Týdeníku Echo.
„Česku začne chybět ruská nafta a benzin. Můžete mít problémy.“ V Evropské unii by za měsíc měla skončit výjimka, která umožňovala dovážet do České republiky ropné produkty vyrobené z ruské ropy. Právě těmi český trh zásobuje Slovnaft, součást maďarského koncernu MOL. Předseda představenstva Slovnaftu Oszkár Világi ale tvrdí, že při troše politické vůle toto zdražení možná ještě lze odvrátit. Rozhovor vedl Daniel Kaiser.
Gottwald byl větší zločinec než Heydrich, obhajuje Mašíny Topolánek. Další vlna diskusí o bratrech Mašínech, nejvýraznějších představitelích ozbrojeného odporu během třetího odboje, se zvedla po premiéře filmu Bratři a také v souvislosti s úvahami, zda nový prezident vyznamená odbojovou dvojici (žije již jen Josef, Ctirad zemřel v roce 2011): ocenění obdržela nakonec jen sestra Zdena. V sérii různých debat je ta naše snad poněkud jiná zvláštní sestavou účastníků a také otevřeností, s jakou se o věci vyjadřují a o ní přemýšlejí. Salon Echa vedl Jiří Peňás.
Britské prostitutky jsou pro zničení Izraele. Mají evropské metropole problém s antisemitismem? Hledat odpověď na tuto otázku se do hlavního města Velké Británie vypravil Ondřej Šmigol.
„Nezvládám osm hodin práce.“ Odolnost je předmětem výzkumu. Četná akademická pracoviště rozvíjejí pojem odolnosti neboli resilience. Mnozí sociologové i psychologové upozorňují na míru, v níž se třeba práce vlivem nových technologií natolik „zhustila“, že současná osmihodinová směna je řádově náročnější než stejná směna před dvaceti lety. Více v textu Terezy Matějčkové.
Zapomenutá pocta evropskému východu. Anglická spisovatelka Rebecca Westová (1892–1983) u nás není známa a ani doma není dnes vzpomínána příliš často. Ale za svého dlouhého života to byla velmi úspěšná žena v centru literárního dění. V 90. letech v době jugoslávských válek zažil oživení zájmu její cestopis po Jugoslávii Černý beránek a šedý sokol (1941). Byť byl některými komentátory hodnocen kriticky, z nezbytí se k němu vraceli jako k neopominutelnému anglicky psanému pohledu na tuto zemi. Ale i autoři nezabývající se válkou občas zmíní knihu jako jeden z nejlepších anglických moderních cestopisů vůbec. Více v textu Martina Weisse.
„Nestárnoucí“ kapela Rolling Stones ve stárnoucím světě. The Rolling Stones vydali novou desku Hackney Diamonds, nedovědět se to by vyžadovalo značné úsilí. Je na ní i píseň Sweet Sound of Heaven, další z řady stoneovských variací gospelu. Pěkná. Na klávesy v ní hraje Stevie Wonder, k Micku Jaggerovi se v duetu přidá Lady Gaga. Text je plný neironických biblických aluzí, líčí obraz přicházejícího nebe nebo nějaké jeho možnosti, předzvěst nesenou vůní a zvukem hudby. Přinese utišení žízně, harmonii, v níž mimo jiné budou „staří věřit, že jsou mladí“. Zvláštní volba slov. Jako kdyby příznakem vykoupení bylo popření, píše Ondřej Štindl.
Nové číslo Týdeníku Echo můžete číst již nyní elektronicky. Od čtvrtka je pak k dostání i v prodejnách tisku. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.