„Není jednoduché se u nás zavděčit.“ Fiala v Paříži vybídl Čechy k větší podpoře sportovců
PREMIÉR V PAŘÍŽI
Češi by se měli naučit své sportovce, vědce či umělce podporovat, nikoliv zpochybňovat a kritizovat. Premiér Petr Fiala (ODS) to uvedl při své návštěvě olympijského Českého domu v pařížském parku La Villette. Objekt, který odpoledne přivítá první návštěvníky, bude fungovat jako prostor pro setkávání fanoušků i sportovců až do konce her 11. srpna. Fiala řekl, že by si přál, aby čeští olympionici zopakovali olympijské úspěchy z posledního desetiletí a získali přes deset medailí.
"Každý u nás rozumí módě, politice a sportu. Není úplně jednoduché se u nás zavděčit," řekl premiér i v kontextu toho, jak veřejnost přijala nástupovou olympijskou oděvní kolekci od návrháře Jana Černého. Lidé by si podle Fialy měli uvědomit, jakých výkonů dokážou ve světě dosáhnout nejen čeští sportovci. "Měli bychom je spíše podporovat než je zpochybňovat. Kritičnost je součástí naší národní povahy. Zkusme se to odnaučit a uvědomit si, kolik je za úspěchem na olympijských hrách odříkání, práce, usilovnosti a talentu," pokračoval.
Premiér nechtěl tipovat, kolik cenných kovů Češi získají. "Obhajují tu všichni olympijští vítězové z minulé olympiády – (Lukáš) Krpálek, (Jiří) Lipták, (Jiří) Prskavec, (Barbora) Krejčíková, (Kateřina) Siniaková – to už samo o sobě ukazuje, že bychom mohli uspět," odpověděl na dotaz ČTK. Zmínil také české šance ve vodních sportech a ve střelbě a rovnř oštěpaře Jakuba Vadlejcha.
"Prostě těch jmen, která mohou uspět, je hodně. Taky ale nezapomeňme, že je tu obrovská konkurence. U olympijských her je často velmi těžké vůbec vybojovat nominaci a právo tady reprezentovat svoji zemi. Tak myslím, že bychom měli mít obdiv ke všem, kteří to dokázali," poznamenal. Osobně se chystá dívat na přenosy z tenisu, kterému se dříve aktivně věnoval, a z atletiky, která ho baví. V Paříži ho čeká ještě recepce v Elysejském paláci a slavnostní večerní zahájení olympiády na řece Seině.
Fialu a jeho manželku Janu přivítal před vstupem do oficiální české fanzóny předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval a český velvyslanec ve Francii Michal Fleischmann. Po prohlídce prostor a současných i historických fotografií českých olympioniků společně zhlédli ukázky programu přichystaného pro návštěvníky: světelnou show skupiny Pyroterra v českých národních barvách, umělecky ztvárněný úspěch prvního československého zlatého olympionika Bedřicha Šupčíka, jenž uspěl před sto lety ve šplhu právě v Paříži, a filmový sestřih úspěchů československých sportovců z roku 1968.
Právě jsme otevřeli při příležitosti XXXIII. letních olympijských her Český dům v Paříži.
— Petr Fiala (@P_Fiala) July 26, 2024
Našim sportovkyním a sportovcům přeji spoustu medailí a spolu s miliony českých občanů budu držet palce. 👍🏻 🇨🇿 pic.twitter.com/y8egDsc9yY
Premiér se zastavil i u venkovní sochy vytvořené k poctě legendární československé gymnastky, sedminásobné olympijské vítězky Věry Čáslavské. Dílo výtvarníka Davida Černého je z nerezové oceli v barvách trikolory. Černý touto prací navázal na svůj Klikující autobus z olympiády v Londýně a na Zátopkovy nohy z Ria. Podle Kejvala se sochař zřekl honoráře.
Brány Českého domu se oficiálně otevřou později odpoledne, a to pod patronátem olympijské šampionky ve snowboardcrossu Evy Adamczykové. Akce by se podle pořádajícího ČOV měli zúčastnit i někteří čeští olympionici, kteří se vzhledem ke svým soutěžním programům nevydají na oficiální zahájení her. Zahajovací ceremoniál budou moci hosté v Českém domě sledovat v přímém přenosu.
Česká fanzóna láká návštěvníky nejen na slogan "Potkej své hrdiny", ale také na českou gastronomii včetně piva a čerstvého chleba či na ukázky českého umění. Nachází se v kruhovém objektu Cabaret Sauvage, který je prodchnutý atmosférou francouzského kabaretu a nabízí vnitřní i vnější prostor pro několik tisíc lidí. Místo je určené nejen pro společné povzbuzování a pro sledování programu olympijských her, ale také pro setkávání sportovců po závodech a oslavování českých úspěchů.