Zmrazení války a demilitarizovaná zóna. Trump vybírá mírový plán pro Ukrajinu
TRUMPŮV MÍROVÝ PLÁN
Tým nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa představil několik mírových plánů pro Ukrajinu. Trump totiž dlouhodobě prohlašoval, že se osobně postará o konec války na Ukrajině. Opakovaně tvrdil, že konflikt ukončí během 24 hodin a stáhne Spojené státy z této války s tím, že přivede obě znepřátelené strany k vyjednávacímu stolu. Teď by jako vítězný republikánský kandidát měl dokázat svým voličům, že drží sliby. Trumpovi poradci pro zahraniční politiku předložili různé návrhy. Na stole je například odklad vstupu Ukrajiny do NATO, zmrazení konfliktu, vytvoření demilitarizované zóny a rozdělení hranic podle aktuální frontové linie, píše deník The Wall Street Journal (WSJ).
Jedním z mírových návrhů je také odložení členství Ukrajiny v NATO o nejméně 20 let výměnou za pokračující dodávky zbraní. Tento plán by mohl vést k zastavení bojů na aktuální frontové linii a vytvoření demilitarizované zóny na východě Ukrajiny. Donald Trump, který zvítězil v prezidentských volbách 5. listopadu, opakovaně slíbil, že konflikt ukončí „během 24 hodin“ a stáhne Spojené státy z Ukrajiny.
Podle WSJ jeho tým uvažuje o „zmrazení“ války na současných liniích, což by vytvořilo nárazníkovou zónu mezi bojujícími stranami. WSJ uvádí, že není jasné, kdo by měl tuto 1300 kilometrů dlouhou demilitarizovanou zónu kontrolovat. Podle nejmenovaného zdroje by Washington požádal své evropské spojence, aby sem vyslali své vojáky.
Dva Trumpovi poradci, generál ve výslužbě Keith Kellogg a bezpečnostní expert Fred Fleitz, v červnu navrhli, že USA by měly ukončit vojenskou podporu Ukrajině, pokud nebude ochotná k mírovým jednáním s Ruskem. Současně Kellogg uvedl, že by USA zvýšily svou podporu Ukrajině, pokud by Rusko podmínky příměří odmítlo.
Fleitz uvedl, že Trump reagoval na návrh pozitivně, ale dodal: „Netvrdím, že s ním zcela souhlasil nebo že akceptoval všechny jeho body.“ Plán zahrnoval i možnost odložení ukrajinského členství v NATO výměnou za „obsáhlou a ověřitelnou mírovou dohodu s bezpečnostními zárukami.“
ECHO PORADA: Proč se nebát Trumpa? Amerika by se měla přestat míchat do záležitostí jiných států
Ukrajina podala žádost o vstup do NATO v roce 2022, avšak nedostala pozvánku, a to i kvůli chladnému přístupu prezidenta Joea Bidena a německého kancléře Olafa Scholze. Ukrajina dále prohlašuje, že ruskou okupaci jejích území nebude nikdy uznávat, ačkoli připouští, že některé oblasti mohou být osvobozeny diplomatickou cestou. Rusko v současnosti kontroluje přibližně 20 procent ukrajinského území a na bojišti má vojenskou převahu.