Do Česka přiteklo o 500 procent více ruského plynu než loni. Co nastane v lednu?
DODÁVKY PLYNU
Na podzim do Česka teklo přes 90 procent plynu původem z Ruska. Meziročně o více než 500 procent více. Je lacinější a obchodníci neměli (a zatím stále nemají) důvod ho nekupovat, vzhledem k tomu, že Němci zatížili neruský plyn tekoucí přes jejich zemi speciálním poplatkem. Ten by měl od ledna být konečně zrušen. Stejně tak je Ukrajina rozhodnutá trvat na ukončení tranzitu ruského plynu přes její území. To znamená konec dodávek na Slovensko a Maďarsko. A tedy i k nám. Je tady ale ruský zkapalněný plyn (LNG), který západní státy ve velkém odebírají a budou odebírat dál. Už činí zhruba pětinu celkových dodávek.
Jedním z hlavních důvodů, proč ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nechce umožnit další tranzit ruského plynu přes Ukrajinu, je zřejmě to, že si chce naklonit zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten totiž chce, aby EU odebírala více amerického zkapalněného plynu. Zelenskyj si od toho slibuje i větší vojenskou podporu Ukrajiny ze strany USA. O tom, jaký plyn jaká země nakoupí, nerozhoduje žádná Evropská komise, ale obchodníci, kteří plyn nakupují. Ale pokud se Ukrajina rozhodne, že ruský plyn přes ní nepoteče, tak ho nenakoupí. A Zelenskyj si pravděpodobně spočítal, že snaha o naklonění si Trumpa je strategicky silnější než inkasovat od Gazpromu poplatky za tranzit plynu.
Co se Slováků týče, Ficovi se ruského plynu nechce vzdávat z toho důvodu, že byl a je levnější než jiné alternativy. Není to ale tak, že Slovensko po konci tranzitu přes Ukrajinu bude bez dodávek plynu. Dojde pravděpodobně k tomu, že do země poteče více amerického LNG. Tedy už v plynné podobě, když přiteče přes Polsko. To umožňuje plynovod mezi Slovenskem a Polskem, který byl právě z důvodu snižování slovenské závislosti na Rusku zprovozněn.
ČTĚTE TAKÉ: Vláda zjistila, že bez uhlí nastanou výpadky elektřiny. Vyvlastňování je znovu na stole
Ale hovořilo se i o tom, že tranzit přes Ukrajinu bude pokračovat tím způsobem, že potrubím poteče plyn vykázaný jako ázerbájdžánský. Tedy že by došlo k dohodě o dodávkách s Ázerbájdžánem, které by putovaly do Ruska, a to by následně svůj ruský plyn vykázalo jako ázerbájdžánský. Je možné, že Ukrajinci na to nakonec kývnou.
Plyn z Ruska přepravovaný potrubím přes Ukrajinu představuje asi jen pět procent celkového dovozu plynu do EU. Celkový dovoz ruského plynu, tedy i LNG, ale dohromady představuje 16 procent. Před válkou dovážela Evropa asi dvě pětiny plynu z Ruska a většina z toho byla potrubní cestou.
Teď je to tedy jinak. Ruský LNG odebírají západní země hojně. Letos ho EU dovezla rekordní množství od roku 2019, dohromady 16,5 tuny. I přes to, že si unie po začátku války na Ukrajině dala cíl zastavit do roku 2027 dovoz veškerých ruských fosilních paliv. Za devět měsíců letošního roku podíl Ruska na dovozu LNG do EU stoupl na 20 procent, loni ve stejném období činil 14 procent. Na prvním místě v dodávkách LNG jsou jinak Spojené státy, na třetím místě je Katar.
Meziročně o 500 procent víc plynu z Ruska
Důvod, proč evropští obchodníci tolik nakupují ruský plyn, a to jak nezkapalněný, tak zkapalněný, je samozřejmě jeho nižší cena. Náklady na těžbu jsou zkrátka v Rusku velmi nízké, proto ho pak nabízí za nízké ceny, které navíc zřejmě ještě podstřeluje.
Je také důležité si uvědomit, že nikdy ani tak nikdo neovlivní, jaké molekuly plynu k nám přitečou a jaký plyn se smíchá s jakým. Proto je nesmysl, když premiér Petr Fiala říká, že jsme se zbavili energetické nezávislosti na Rusku. Nezbavili jsme se jí vlastně nikdy. Lze to chápat spíš jen jako moralizování, které se nezakládá na pravdě. A zpráva Centra pro studium demokracie uvádí, že Česko utratilo za ruský plyn a ropu přes sedm miliard eur, což je více než pětinásobek částky 1,29 miliardy eur, kterou poskytla na pomoc Ukrajině.
ČTĚTE TAKÉ: Proč vláda daňovým poplatníkům tají, co udělá s jejich penězi?
Meziročně podle dat statistického úřadu narostl dovoz ruského plynu o více než 530 procent. V listopadu bylo 95 procent plynu k nám tekoucího původem z Ruska. Přitom ještě v září se ho k nám dostávalo zhruba 40 procent, přes 60 procent teklo přes Německo. Ale poměr západního a východního plynu se následně obrátil. Ruského plynu dodávaného na slovenský a maďarský trh byl přebytek a bylo výhodnější ho nakupovat. Nemáme tedy sice žádný přímý kontrakt s Gazpromem, ale plyn k nám teče přes zmíněné Slovensko, Maďarko a donedávna i Rakousko. Původem je tedy ruský. Naopak dodávky plynu z Norska do Česka byly podle říjnových dat meziročně o 40 procent nižší.
Bude tedy záležet na tom, jak a zda ruský plyn přes Ukrajinu nějakým výše zmíněným způsobem téct dál bude a Slováci a Maďaři ho budou odebírat. Pak pravděpodobně i naši obchodníci budou lacinější plyn dále nakupovat.
Zároveň ale Němci na poslední chvíli slíbili, že od ledna zruší poplatek za tranzit. To znamená, že bude pro obchodníky schůdnější ho nakupovat. Plyn tekoucí přes Německo je totiž stále zatížen jejich speciálním poplatkem, který si za tranzit plynu přes své území účtují. Poplatek zavedli už na podzim 2022 z toho důvodu, aby prý pokryli náklady na ukládání plynu v zásobnících. A dopadá kromě německých spotřebitelů právě i na všechny dovozce ze sousedních zemí, kteří nakupují plyn prostřednictvím německých plynovodů. Když se chtěla Evropa po únoru 2022 odstřihávat od ruských energií, mluvili Němci o solidaritě v dodávkách plynu. To tímto poplatkem docela popřeli.
Kvůli rozpadu německé vládní koalice to vypadalo, že ke zrušení poplatku nakonec nedojde. Před Vánoci ale Spolkový sněm novelu zákona, kterou se od ledna zruší, schválil.