VIDEO: „Věděli jsme, že padáme a čekali na smrt.“ Co se dělo na palubě zříceného letadla
PÁD LETADLA
Zřícení letadla na západě Kazachstánu si vyžádalo desítky životů a stále budí otázky, proč k němu došlo. Mezitím se vynořují videa, která stihli pasažéři natočit dokonce i během samotného letu či poté, co se štěstím dokázali pád letadla přežít. Popisují děsivé chvíle, kdy na palubě vypukla panika, posádka se snažila situaci uklidňovat a zvenku se měly ozývat zvuky podobné výbuchům.
Na západě Kazachstánu se ve středu zřítilo letadlo původně mířící z ázerbájdžánské metropole Baku do čečenského Grozného na jihu Ruska, v hlavním městě Čečenska bylo ale opakovaně přesměrováno. Podle kazachstánských úřadů zemřelo 38 lidí, přeživších s různými stupni zranění je 29. Na palubě bylo podle údajů ázerbájdžánských aerolinek AZAL 62 pasažérů a pět členů posádky. Příčina havárie je dosud nejasná.
One of the survivors of AZAL plane crash AZ-ni Zaur Mamedov spoke to RT.
— Könül Şahin 𓃠 (@KonulikShahin) December 25, 2024
He was flying from his father‘s funeral & was sitting in the tail of the plane.
„We were waiting for our death & then it started falling — and that‘s it,half the plane was torn apart“#Kazakhstan #Azerbaijan pic.twitter.com/XVLcqrRJTC
O příčině nehody v Aktau na břehu Kaspického moře zatím úřady oficiálně neinformovaly. Mezitím nalezly takzvanou černou skříňku, v nichž jsou uloženy letové údaje a hlasové záznamy z pilotní kabiny. Záhy po nehodě se začala objevovat i videa přímo z paluby letadla či zpovědi přeživších v médiích.
A footage was taken inside AZAL plane before the crash. The left wing of the plane looks damaged.
— Könül Şahin 𓃠 (@KonulikShahin) December 25, 2024
Anyway, I hope all questions will find their answers after the investigation
According to the latest data, 38 people died, and 29 survived. #Azerbaijan #Kazakhstan pic.twitter.com/ZoVcIJAQkF
Podle jednoho z přeživších, jehož nahrávku zveřejnila ruská televize RT (dříve Russia Today), se letadlo snažilo třikrát přistát, následně však mělo dojít k explozi zvenku letadla. „Podle mého byly nejprve dva pokusy přistát, během třetího pokusu pak něco explodovalo,“ cituje přeživšího turecká státní agentura Anadolu.
Podle dalšího přeživšího se pak posádka měla snažit uklidnit paniku na palubě s tím, že je vše v pořádku. I podle něj se pak mělo ozvat cosi jako dvě rány. „Uvědomoval jsem si, že padáme. Čekali jsme na smrt,“ popsal mrazivou atmosféru na palubě před pádem jeden z přeživších.
Zatím není jasné, proč mělo k pádu letadla dojít. Zprávy v médiích se liší a uvádějí mimo jiné to, že posádka kvůli požáru požádala o nouzové přistání. Server Tengrinews informoval o srážce s hejnem ptáků. Úřady bezprostředně nevysvětlily, proč letadlo před dopadem přeletělo Kaspické moře. Pokud se stroj srazí s ptáky, většinou následuje urychlené přistání na nejbližším letišti, uvedl podle Reuters expert na letectví Richard Aboulafia. Agentura rovněž připomíná, že havárie nastala v době opakovaných ukrajinských dronových útoků na cíle v Čečensku. Nejbližší ruské letiště na trase letu letadla bylo dnes ráno uzavřeno.
Ruská nezávislá média uvádějí jako možnou příčinu neštěstí sestřelení ruskou střelou země-vzduch. Některá média zároveň poukazují na to, že Čečensko se ve středu ráno stalo terčem útoku s pomocí dronů.
Podle ruského serveru Meduza záběry zachycující zřícený letoun ukazují stopy po zásahu střelou země vzduch na zadní části trupu. Podobné díry byly údajně zdokumentovány po sestřelení různých vojenských i civilních letounů.
Vyšetřování zřícení letounu pokračuje a není správné o něm spekulovat, dokud nebudou k dispozici závěry vyšetřování, zdůraznil dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
"Žádná z těchto tří zemí - ani Ázerbájdžán, ani Rusko, ani Kazachstán - nemá zájem na zatajování informací. Všechny informace budou dány veřejnosti k dispozici," ujistil dnes také předseda kazachstánského senátu Maulen Ašimbajev.
Portál Flightradar24, který sleduje celosvětově letecký provoz, na síti X napsal, že u Grozného byl letoun vystaven rušení GPS a také falešnému vysílání tohoto navigačního systému. Ze zveřejněného letového profilu rovněž vyplývá, že stroj nad mořem neletěl v přímé linii a že výška letu během 74 minut před nehodou kolísala. Průměrná doba letu z Baku do Grozného trvá necelou hodinu, letoun byl kvůli opakovanému přesměrování ve vzduchu přes dvě a půl hodiny.