Biden přiletěl do Izraele, za výbuch u nemocnice v Gaze podle něj mohou Palestinci
VÁLKA V IZRAELI
Americký prezident Joe Biden dnes dopoledne přiletěl do Izraele, který vede od 7. října válku s palestinským hnutím Hamás. Na letišti v Tel Avivu ho osobně uvítali izraelský premiér Benjamin Netanjahu a prezident Jicchak Herzog. Biden v průběhu návštěvy mimo jiné prohlásil, že souhlasí s tvrzením izraelské armády ohledně včerejšího výbuchu u nemocnice v Gaze, podle kterého je za něj zodpovědná palestinská teroristická organizace.
"Chci vám poděkovat za to, že jste sem dnes přijel, a za jednoznačnou podporu, kterou jste Izraeli v těchto těžkých časech poskytl, podporu, která odráží většinovou vůli amerického lidu," řekl Netanjahu prezidentu Bidenovi během jejich společného setkání. Izraelský premiér také ocenil, že Biden je první americký prezident, který navštívil Izrael během probíhajícího vojenského konfliktu.
Netanjahu také poděkoval Bidenovi za to, že USA poskytly Izraeli "nástroje, které potřebujeme k obraně" a za vyslání jasného vzkazu "našim nepřátelům, aby nezkoušeli naše odhodlání". Izraelský premiér nazval probíhající spolupráci se Spojenými státy za "skutečně bezprecedentní".
Prezident Biden Izraelce ujistil, že USA zajistí vše, co židovský stát bude potřebovat ke své obraně. Biden také promluvil o včerejším výbuchu u nemocnice Al-Ahlí v Gaze. Americký prezident souhlasil s izraelským výkladem událostí, podle něhož explozi způsobila vadná raketa, kterou teroristická organizace Islámský džihád vypálila směrem na Izrael. „Na základě toho, co jsem viděl, to udělal ten druhý tým, ne vy,“ řekl Biden.
Izraelským představitelům chce americký prezident v době sílícího konfliktu země s Hamásem, který ovládá Pásmo Gazy, položit i tvrdé otázky, řekl podle agentur novinářům na palubě prezidentského letadla mluvčí Bílého domu John Kirby. Biden se podle něj však bude ptát "jako skutečný přítel Izraele".
Podle serveru The Times of Israel (ToI) se Biden kromě politiků setká také s rodinami, včetně amerických, jejichž příbuzné drží hnutí Hamás v Pásmu Gazy jako rukojmí od 7. října. Ten den uskutečnil Hamás brutální a překvapivý útok na Izrael, při němž ozbrojenci povraždili stovky civilistů, včetně dětí, a další lidi zabil vypálením několika tisíc raket týž den. Útok, při němž ozbrojenci zajali na 200 rukojmích, si vyžádal přes 1300 obětí.
V reakci na útok Hamásu ze 7. října Izrael masivně bombarduje Pásmo Gazy, kde Hamás vládne. Při těchto úderech zemřelo přes 3000 Palestinců, včetně tisícovky dětí. Humanitární krizi v Pásmu Gazy zhoršila i totální blokáda, kterou Izrael rovněž v odvetě za útoky ze 7. října na oblast uvalil.
Server ToI dnes napsal, že Bidenův tým požádal i o setkání s Rachel Ederiovou, kterou 7. října s jejím manželem drželi ozbrojenci z Hamásu asi 15 hodin jako rukojmí v jejich domě. Tato starší žena zachovala chladnou hlavu a dokázala tak dlouho rozptylovat pozornost pěti ozbrojenců povídáním a nabídkami jídla a pití, dokud nedorazila na pomoc speciální jednotka, kterou přivedl její syn.
Původně měl dnes z Izraele Biden odletět do Ammánu na summit s tamním králem Abdalláhem II., egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím a šéfem palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem. Po úterním explozi v nemocnici v Gaze, z níž se vzájemně obviňuje Izrael a hnutí Hamás, Jordánsko summit zrušilo.
Americký prezident se s Netanjahuem setkal naposledy minulý měsíc na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Šlo o jejich první schůzku od prosince, kdy se Netanjahu znovu ujal úřadu premiéra, tentokrát ale sestavil koaliční vládu i s ultraortodoxními a krajně pravicovými stranami. Biden Netanjahua nepozval do Bílého domu podle analytiků kvůli obavám americké vlády z kontroverzní soudní reformy prosazované izraelskou vládou a také kvůli tomu, že Netanjahuova vláda otevřeně podporuje rozšiřování židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu.