První týden „aktivního prezidenta“ Pavla. Bez pravomocí, ale s desítkami jednání
AKTIVNÍ PREZIDENT
Petr Pavel má za sebou první pracovní týden od zvolení prezidentem, během něhož toho stihl skutečně hodně. Jednal s klíčovými aktéry doma, ale i se zahraničními státníky, poskytl řadu rozhovorů a účastnil se hned několika tiskových konferencí. V souvislosti s tím se řešily jeho současné pravomoci, vztah s odcházející hlavou státu Milošem Zemanem i některé odvážné plány.
Jednání a média
Pavel především stihl značné množství schůzek. Setkal se například s šéfem Bezpečnostní informační služby Michalem Koudelkou, prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslavem Kalou nebo nejvyššími ústavními činiteli. Tedy předsedou Senátu Milošem Vystrčilem, šéfkou sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou a premiérem Petrem Fialou.
Pavel jednal rovněž s ministrem zahraničí Janem Lipavským a ministrem vnitra Vítem Rakušanem, poradcem pro národní bezpečnost Tomášem Pojarem či policejním prezidentem Martinem Vondráškem. „Veškerá jednání byla seznamovací a orientační,“ uvedl.
Prezident republiky se setká se zvoleným prezidentem
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) February 3, 2023
⁰Prezident republiky Miloš Zeman se setká v pondělí dne 13. února 2023 ve 11.00 hodin na zámku v Lánech se zvoleným prezidentem republiky Petrem Pavlem.⁰⁰⁰Jiří Ovčáček⁰tiskový mluvčí prezidenta republiky
Zvolený prezident si také volal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenskym a tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wenovou.
V pátek na tiskové konferenci Pavel spočetl, že měl asi 20 veřejných vystoupení, ať už šlo o rozhovory s médii, nebo tiskové konference.
Pravomoci a aktivita
V souvislosti s tolika akcemi se diskutovalo o tom, jestli Petru Pavlovi připadají ještě před inaugurací nějaké pravomoci. „Je prezidentem republiky, který se ještě neujal svého úřadu, což znamená, že mu nenáleží žádné pravomoci, které by z toho vyplývaly,“ hodnotí pro Echo24 ústavní právník Marek Antoš. „To ale neznamená, že nemůže přijímat telefonáty ze zahraničí, setkávat se s ústavními činiteli a plánovat, jakým způsobem spolu budou spolupracovat. Všechny ty kroky, které koná, podle mě konat může. Nevidím tam žádný problém v tom, že by si přisvojoval kompetenci některého státního orgánů. Nevydává ani žádná rozhodnutí,“ dodal.
„Co všechno smím, nebo nesmím v průběhu toho přípravného období, jsem s právníky nekonzultoval, protože jsem si dobře vědom toho, co smím před inaugurací a co po ní. Mám pravomoci stejné jako kterýkoliv jiný občan,“ uvedl pro Echo24 sám Pavel.
Objevil se také názor, jestli budoucí prezident nenasadil až příliš vysoké tempo a nezačal konat ještě před setkáním s Milošem Zemanem. Pavel ale kritiku odmítl. „Mým cílem nebylo ukázat, že budu aktivistickým prezidentem, ale prezidentem aktivním,“ reagoval. „Mnozí jste vyjádřili názor, jestli jsme úvod nepřepálili. Já do toho nevstoupil s tím, že si po volbách vezmu pět týdnu volna. Proto jsme zahájili aktivity hned první den po volbách. Beru to jako intenzivní přípravu,“ okomentoval své první pracovní dny.
Vztah s Hradem
Pražský hrad dlouho mlčel a Zemanovu nástupci neposlal pozvánku ke společnému setkání. To se nakonec uskuteční v pondělí 13. února dopoledne poté, co schůzku inicioval sám Pavlův tým a Miloš Zeman ji přijal. Při jednání by mělo padnout minimálně téma jmenování předsedy Ústavního soudu, což by případně Zeman mohl udělat ještě před vypršením období současného šéfa Pavla Rychetského.
Atmosféra schůzky bude zajímavá i proto, že Pavel už předeslal některá svá rozhodnutí, která patrně současného prezidenta popudí. Bývalý náčelník generálního štábu uvedl, že v prezidentské kanceláři bude potřeba nejen audit NKÚ, ale i hloubkový úklid ve všech oblastech. Odůvodnil to tím, že realita, se kterou se zatím v náznacích setkává, je výrazně horší, než si představoval. K tomu připojil svou obavu z odposlouchávání.
Kontroly hospodaření Kanceláře prezidenta republiky a jí podřízených organizací zjistily řadu pochybení, nicméně ne něco, co by mělo vést z pohledu prezidenta NKÚ Kaly k trestnímu stíhání.
Podle Hradu by měl Pavel svá tvrzení podepřít důkazy. "Budoucí prezident Petr Pavel pronesl řadu závažných obvinění směrem k prezidentu republiky a prezidentskému úřadu. Tato obvinění, která poškozují důvěru občanů ve fungování státních institucí, by měla být náležitým způsobem doložena,“ uvedl Hrad.
Problémové je také avizované povýšení šéfa BIS Koudelky do hodnosti generála, což Zeman pro své osobní výhrady vůči kontrarozvědce opakovaně odmítl udělat.
Budoucí program
Následující týden si chce budoucí prezident i se svým týmem vzít volno a odpočinout po několikaměsíční kampani. Poté bude následovat schůzka se Zemanem. Pavel také předpokládá, že následně vyjede do Karlovarského kraje, později by se měla uskutečnit i cesta do Moravskoslezského a Ústeckého kraje. V půli února pak Pavel zamíří na bezpečnostní konferenci v Mnichově.
S jeho příchodem na Pražský hrad by se také měl zavést systém pravidelných tiskových konferencí, konat by se měly zřejmě každé pondělí.