Po příměří Hizballáhu s Izraelem mluví o příměří i Hamás v Pásmu Gazy
VÁLKA NA BLÍZKÉM VÝCHODĚ
Hamás je připraven uzavřít s Izraelem dohodu o příměří v Pásmu Gazy a o propuštění rukojmích, sdělil dnes agentuře AFP vysoce postavený představitel této palestinské teroristické organizace poté, co v Libanonu v noci vstoupil v platnost klid zbraní mezi izraelskou armádou a tamním militantním hnutím Hizballáh. Příměří v Libanonu označil zástupce Hamásu za významný úspěch. Právo Libanonu na uzavření dohody o příměří uznal i další přední člen Hamásu a vyjádřil naději na ukončení války v Gaze, napsala agentura Reuters.
"Vyhlášení příměří v Libanonu je vítězstvím a velikým zdarem hnutí odporu," prohlásil pro AFP nejmenovaný člen politického vedení Hamásu s odkazem na skupiny, které v regionu bojují proti Izraeli. "Informovali jsme prostředníky v Egyptě, Kataru a Turecko, že Hamás je připraven na dohodu o příměří (v Pásmu Gazy) a na seriózní výměnu zajatců," dodal. Současně obvinil Izrael, že brání uzavření dohody.
Představitelé Spojených států a Izraele s rýsujícím se příměřím v Libanonu dávají najevo naději, že pokud Hamás přijde o vojenskou podporu ze strany Hizballáhu, mohlo by ho to dotlačit k mírovému ujednání.
"Hamás oceňuje právo Libanonu a Hizballáhu dosáhnout dohody, která ochrání libanonský lid, a doufáme, že tato dohoda otevře cestu k dosažení dohody, která ukončí také genocidní válku proti našemu lidu v Gaze," řekl vysoce postavený představitel Hamásu Sámí Abú Zuhrí agentuře Reuters.
Během dne pak hnutí vydalo prohlášení, že je otevřeno ke spolupráci v úsilí o dosažení dohody pro Gazu, a zopakovalo své dlouhodobé podmínky: ukončení války, stažení izraelských sil z Pásma Gazy, návrat vysídlených obyvatel do jejich domovů a výměna rukojmích za palestinské vězně.
Mnozí obyvatelé Gazy dávají podle Reuters najevo zklamání z toho, že po uzavření příměří v Libanonu se cítí být opuštěni a zapomenuti. Podle palestinských zdravotníků jen dnes izraelské údery na různých místech pásma zabily dalších 15 lidí, některé z nich přímo ve škole přeměněné na útočiště pro vysídlené obyvatele.
Hizballáh začal ostřelovat území severního Izraele hned 8. října 2023, den po teroristickém útoku Hamásu na jižní Izrael, aby tak otevřel "druhou frontu" na podporu svého spojence v Pásmu Gazy. Ozbrojenci Hamásu 7. října vedle masakru téměř 1200 osob v izraelském pohraničí dalších 251 odvlekli do Pásma Gazy jako rukojmí. Během jediného příměří, které před rokem na konci listopadu trvalo týden, Hamás propustil 105 unesených výměnou za 240 Palestinců z izraelských věznic. Veškeré snahy o uzavření dalšího klidu zbraní a propuštění ostatních rukojmích od té doby ztroskotaly. Několik živých rukojmích se podařilo armádě osvobodit. V zajetí Hamásu dodnes zůstává 97 rukojmích, z nichž 34 armáda prohlásila za mrtvé.
Izraelská odvetná ofenziva v Pásmu Gazy si podle dnešní bilance ministerstva zdravotnictví, které ovládá Hamás, vyžádala od loňského října životy nejméně 44 282 Palestinců. Tyto údaje nerozlišují mezi ozbrojenci a civilisty, kterých je ovšem většina. Válka také v tomto hustě zastavěném a izolovaném pobřežním pásu poškodila či zničila většinu budov a způsobila humanitární krizi.